!-- Start Alexa Certify Javascript --> Meyveye Ayrılan Vakit Bağımsız Olmalı | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Meyveye Ayrılan Vakit Bağımsız Olmalı

Meyveye Ayrılan Vakit Bağımsız Olmalı

Meyve yemek konusunda bazı dikkat edilmesi gerekenler noktalar vardır. Bunların en önemlisi meyveye ayırdığınız zamanın, yemekten veya başka yiyeceklerden bağımsız olması ile ilgili. Akşam yemekleri üzerine hemen tüketilen meyvelerin aside dönüştüğü ve alkol etkisi yaptığı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Yemeklerin hemen ardından meyve yeme alışkanlığı olan kişilerin siroz hastalığına yakalanma oranı da daha yüksektir. O yüzden meyveleri aç karna ve yemeklerden bağımsız şekilde tüketmek gerekir.

Doğal şeker depoları olan meyveler fazla yendiğinde kilo almaya sebep olabiliyor ve ne kadar faydalı olurlarsa olsun başka yiyeceklerle karıştırıldığında şeker içerikleri faydadan çok zarar vermeye başlayabiliyor. Doğru meyve tüketimi yemeklerden bir iki saat sonra olmalı. Böylece hem sağlığınız hem fiziğiniz için oldukça faydalı.

 

Mümkün olduğunca kabuklarıyla tüketilmesi gereken taze meyveler kendi mevsimleri içerisinde daha etkili. Örneğin bir yaz meyvesi olan üzümü bekletip kışın tüketmek faydadan çok zarar verebilir. Çünkü mevsimler ve o mevsimlerde yetişen meyveler arasında bir ilişki vardır. Mevsimi dışında meyve yemek istiyorsanız bu meyvelerin kurutulmuşlarını tercih edebilirsiniz. Kuru meyvelerinin sularının buharlaşmasından dolayı taze olanları kadar etkili olmayacaklarını da bilmelisiniz.

 

 Bir meyvenin o yıl bol olması bir sonraki mevsimde o mineral ve vitaminlere ihtiyacımız olacağı anlamına da geldiğini biliyor muydunuz ?

 

Bu yüzden mevsiminde yetişen meyveleri bol bol tüketmeye, saklanmış meyvelerden çok mevsimi içindeki meyveleri yemeye, meyve için özel zamanlar ayırmaya dikkat edin. Mevsimi dışında yenen meyvelerin zararı olmayacak olsa bile yararı da çok az olacaktır.

meyve

Ayrıca karaciğer yağlanması olan kişilerin meyve tüketimine özen göstermesi, çok fazla yememesi gerekmektedir. Çünkü meyve şekerleri karaciğer yağlanması olan kişilerde alkol kadar zararlı bir etki gösterebilmektedir.Fazlası zarar olan her şey gibi meyve yerken de belirli bir düzen uygulanmalı, alınabilecek en fazla yarar için bazı kurallara uyulmalıdır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir