Mesane Kanseri Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mesane Kanseri Nedir?

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane Kanseri Nedir?  Üriner sisteminin bir parçası olan mesane, idrar yapmadan önce idrarı depolayan pelvis içerisinde bulunan ve genişleyebilen içi boş bir organdır. Mesane içerisinde kontrolsüz büyüyen hücreler tümör adı verilen kitleleri oluştururlar. Bu kitlelerin oluşumu ile mesane kanseri başlamış olur. İki tür tümör çeşidi vardır. İyi huylu tümörleri büyür fakat yayılma göstermezler. Kötü huylu tümörler ise büyüyerek vücudun diğer bölümlerine sıçrama yayılma özelliğine sahiptir.

 

 MESANE KANSERİNİN BELİRTİLERİ

 

-İdrarda görülen kan veya pıhtı,

-Alt sırta vuran ağrı,

-Sık idrara çıkma,

-Gece uykudan uyandıran idrara çıkma isteği fakat idrarın olmaması hali,

-İdrar yaparken ağrı ve yanma gibi belirtiler vermektedir.

 

Lakin kimi zaman bu belirtilerin hiçbirisini göstermeden ilerleyebilir kimi zaman ise bu belirtiler mesane kanseri belirtileri olmayabilir. Bu belirtilere sahip olup hemen mesane kanseri olduğunuz gibi bir düşünceye kapılmak doğru değildir. Bu belirtiler başka hastalıklarda da görülebilmektedir. Bazı mesane kanseri durumlarında kanser fark edildiğinde vücudun başka bölümlerine yayılmış olabilir böyle durumlarda belirtilerde farklılık göstermektedir. Örneğin; akciğere metastaz ettiyse öksürük, balgam eğer ki mideye yayıldıysa bulantı, kusma gibi belirtiler görebiliriz.

 

 MESANE KANSERİ TANISI

 

Doktorunuz tarafından hastalığınıza kesin tanı koyabilmek için biyopsi şarttır. Hastalığın vücudun diğer bölümlerine yayılıp yayılmadığını öğrenmek içinse görüntüleme testleri. Fakat her bireye aynı testleri uygulamak imkansızdır. Bu sebeple doktorunuz yaş ve geçirdiğiniz hastalıklara, yaşadığınız belirtilere ve önceki test sonuçlarına bakarak sizin için uygun olanlara karar verebilir.

 

 TEDAVİ SEÇENEKLERİ

 

Ameliyat, kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapidir.

 

 MESANE KANSERİ RİSK GRUBU

 

-Sigara ve alkol kullananlar ,

-Erkekler ve 65 yaşından büyük olanlar,

-Beyaz ırk, birtakım kimyasallar ve kronik mesane rahatsızlığı olanlar, arseniğe cok fazla maruz kalındığında ciddi sağlık problemlerine zemin hazırladığından daha fazla risk altındadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. risk grubuna bakıyorum sadece 65 yaş üzeri bana uymuyor diğerleri uyuyor biraz tırsmadım değil şimdi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir