!-- Start Alexa Certify Javascript --> Menisküs ve Menisküs Rahatsızlığı Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Menisküs ve Menisküs Rahatsızlığı Nedir?

Menisküs ve Menisküs Rahatsızlığı Nedir?

Menisküs ve Menisküs Rahatsızlığı Nedir?

 

Menisküs özellikle futbolcuların sık karşılaştığı ve bazen futbol hayatlarının bitmesiyle sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Sporcularla adı sık duyulsa da esasında dizini herhangi bir nedenle zorlayan herkeste görülebilmektedir. Zaman içerisinde teknolojinin ve tıbbın gelişmesiyle birlikte günümüzde menisküs yırtığı kısa bir zaman içerisinde tedavi edilebilmektedir.

 

Menisküs Nedir?

 

Menisküsler diz eklemi içerisinde bulunan ve C seklinde olan yapılara verilen isimdir. Bu yapılar diz eklemini oluşturan femur ve bacak kemikleri arasında bulunurlar. Bir tanesi iç kısımda bir tanesi de dış kısımda yer almak üzere iki yapısı bulunur. Menisküs görev olarak dizin stabilitesini sağlar, süspansiyon yapar ve kıkırdak yaralanmasını engeller.

 

Menisküs neden olur?

 

Kıkırdağın yapısında yer alan menisküs yük absorsiyonu ile beraber eklem uyumuna yardımcı olmak gibi bir görevi vardır. Genel olarak genç kişilerde menisküs yaralanmaları dışarıdan maruz kalınan bir travmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Muayene sonucunda menüsküs olduğu düşünülen hastalara kesin teşhis için MRI tetkiki istenir. Yaralanma durumlarında tedavi için yırtığın yeri, tipi, derecesi ve hastanın aktiviteleri detaylıca araştırılır.

 

Menisküs Rahatsızlığın Belirtileri Nelerdir?

 

Menisküs probleminde hastanın duyduğu ilk belirti şiddetli ağrılardır. Genel olarak ağrılar dizin kırılması ile ortaya çıkar ve şiddetlenir. Bazen düz yolda yürümeyle bulgu vemreyebilir. Yırtığın boyutlarına göre dizde klick sesi gibi sesler, takılmalar görülebilir.  Yukarıdaki belirtileri olup doktora başvuran hastaların muayenesi sonrası gerekli teşhis için MRI tetkini istenmektedir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir