Menisküs Nedir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Menisküs Nedir?

Menisküs Nedir?

Menisküs hastalığı genellikle sporcu kişilerde meydana gelen bir diz hastalığıdır. Kişilerin dizlerini zorlamaları sonucunda oluşan menisküs yırtıkları dizin tam ortasında bulunan kıkırdak dokuda meydana gelmektedir. Dizlerimizde içerde ve dışarıda olmak üzere iki tane kıkırdak dokusu bulunmaktadır. Bu dokular C harfi şeklindedir ve dizimizi bükmemizde büyük rol oynarlar. Dizimizdeki uyluk kemiğinin kaval kemiği ile uyumlu bir şekilde çalışması ve yük taşımakla beraber sağa sola dönebilmesi için menisküs dediğimiz yapının aradaki uyumu sağlama işlevini ihtiyacımız vardır. Menisküs dokusunda yüzde 74 oranında su bulunmaktadır. Dolayısıyla eğer yırtık oluşursa bu noktada oluşan kuruluk neticesinde ise menisküs hastalığı meydana gelmektedir. Menisküs vücudumuzda kemikler arasındaki sürtünmeyi en az indirmektedir. Eğer vücudunuz üzerinde büyük miktarda yük varken dönmeye çalışırsanız veya ani hareketlerde bulunur ve dizinize yüklenireniz bu noktada yırtık meydana gelir. Bu yırtığa ilerleyen yaşlarda ise dejenere yırtık adı verilmektedir.

Menüsküs Belirtileri Nelerdir?

menüsküs nedir
Dizlerimiz vücudumuzun amortisörleri gibidirler.

Ağrı ve şişmeler ilk belirtilerdir. Bununla beraber dizinizden tıkırtı ve kilitlenme gibi sesler geliyorsa bu yırtığın belirtilerinden olabilmektedir. Dizlerimiz vücudumuzun amortisörleri gibidirler. Ayağımız ile beraber vücudumuzda oluşan bütün yükü taşırlar. Dolayısıyla bu noktada oluşacak bir yırtık sürekli bir ağrı ve şişikliğe yol açacaktır. Dizlerin sürekli kullanımı neticesinde belirtileri hemen hissetmek mümkündür.Genelde hastalarda kilitlenme söz konusudur. Örneğin hasta merdiven çıkarken dizini bükerek ilerlemeye çalışırken dizi kitlenir ve uzun bir süre dizini hareket ettiremez.

 • Diz hareketlerinde zorlanma
 • Yürüme sıkıntıları
 • Ağrı ve şişlik

Takır tukur sesler duylması  menisküsün ilk belirtilerindendir. Kemikler arasındaki sürtünmeyi en aza indirmesinden dolayı ses duymadığımız diz eklemlerinde menisküsün işlevini yerine getirememesinden dolayı ses oluşması doğaldır. Eğer menisküs hastalığı yaşlı kimselerde meydana gelmiş ise bu kişilerde çok muhtemel kireçlenme ve kemiklerin aşınması gibi problemler de ortaya çıkmış olmalıdır. Bu hastalıklarla ilgili tetkiklere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Kireçlenme dizlerdeki kıkırdak dokunun yırtılmadan ziyade artık deforme olması ve işlevini yavaş yavaş kaybetmesine verilen isimdir.

Tanılama ve Tedavi Aşaması

Tanılama aşamasında anamnez, yani hastanın hastalık öyküsünün sorulması ile başlanır. Bununla beraber fiziksel muayene ile dizin durumu belirlenir. Radyo-diagnostik yöntemler ile hastalık tespit edilir ve antroskopi ile dize müdahale edilebilir. Antroskopi 1 cm’lik açık ile dize müdahale yöntemidir. Menisküs yırtığını teşhis etmede en iyi yöntem MR yani manyetik rezonans yöntemidir. Eğer MR ile kesin sonuç elde edilemezse antroskopi ile kesik atılarak dizin içine bakılır ve kesin tanı konur ve tedavi aşamasına geçilir.

Tedavi için hasatalığın birinci aşaması diziyükten ve ağrıdan kurtarmaktır. Dolayısıyla hastanın dizini maksimum konfora kavuşturmak gereklidir. Hastaya ağrı azaltıcı ilaçlar verilerek tedavi sürevi 20 gün kadar uzatılır. Bu sürenin sonunda hastaya yük verilir. Eğer iyileşme sağlanmamışsa cerrahi müdahale aşamasına geçilir. Cerrahi tedavide menisküsün kısmen ya da tamamen çıkartılması seçenekleri düşünülür. Antroskopi ile Açık ameliyat arasında farklar bulunmaktadır.Antroskopi tedavisinde milimetrik kesikler atılarak tedavi devam ettirilmektedir. Açık ameliayatla cerrahi tedavi yönteminde ise hastanın dizi açılarak ameliyat yapılır. Bu nedenle cerrahi müdahale son seçenek olmalıdır. Hastaların gündelik hayatlarını engellemeyen ve konforunu düşürmeyen durumlarda destekleyici tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Son yıllarda geliştirilen transplantasyon yönteminde hastalara başka bir dizden alınan doku eklemesi yapılarak hastalığın iyileşmesi seyredilir ve tedavi tamamlanır. Menisküs yırtıkları tekrarlama ihtimali olan hastalıklardır. Bu nedenle kontrol altında tutulması gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

 1. menisküs rahatsızlıgından bende muzdaribim ve gerçekten çok ağrılı ve rahatsızlık verici bir hastalık Allah herkese yardım etsin.

 2. önceleri sadece futbolcularda duyardım bu rahatsızlığı. sonraları çevremde de sıkça rastlamaya başladım. dikkat edilmesi gerek.

 3. Özellikle sporcularda karşılaşılan bu menisküs rahatsızlığına çok dikkat etmek lazım, şüphe dahi ediyorsanız bir doktora görünmekte fayda var.

 4. Ozelikle sert zeminde kosanlarda oluyor saniyorum. Futbolcularda sikca duydugum bir hastalik. Gecen dizim agrimisti ondan dilayi arastirdim. Neyseki meniskus degilmis. Zorlamadsn kaynaklanmis.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir