Menenjit Hastalığı Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Menenjit Hastalığı Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Menenjit Hastalığı Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

MENENJİT HASTALIĞI

Menenjit Hastalığı Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Çocuklar her zaman ateşlenen ve bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahip varlıklardır. Bu durumdan dolayı da sık sık ateşlenmeleri normaldir. Ancak şu var ki bazı hastalıklar yorgunluğa maal vermeden de ateş yükseltebilmektedir. Menenjit hastalığı da bunlardan biridir. Beynimizde ve omurilikte zarlar bulunur. Beynimizi çevreleyen bu zarların iltihaplanması olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık hem çocukların hayatını hem de geleceğini tehdit ediyor. Menenjitte erken tedavi çok önemli ve ve tek korunma tedavisi ise aşıdır.

 

Menenjitte Belirtiler Şunlardır:

Baş ağrısı ve yüksek ateş, boynun tutulması, ensenin sert olması gibi belirgin belirtileri olsa da mide bulantısı ve kusma da görülebiliyor. Parlak ışığa bakamayan menenjit hastalarında zihinsel bulanıklıklar, ellerin ve ayakların soğuması, havale, titremeler ve eklem – kas ağrıları görülebiliyor.

Buna mukabil 3-4 yaşından daha küçük çocuklarda az yemek yeme belirtisi ve inleme ile beraber tiz ağlama, bıngıldağın şiş olması ve kaskatı olması da menenjite işaret edebilmektedir. Eğer nörolojik belirtiler başlarsa ölüm veya kalıcı hasara yol açabileceğini unutmayalım.

 

Menenjit Nasıl Bulaşır

Menenjit hastalığında en riskli grubu 12 ile 6 ay arasındaki bebekler oluşturuyor. Bu rahatsızlığın %25-55 olanları arasında ölümle sonuçlandığı ise istatistikler arasında yerini almış durumda. Eğer kalıcı hasarlar bırakıyorsa muhtemelen menenjit havadan damlacıklar yolu ile bulaşmıştır. Çocukların en korkulu ve çekinilen hastalıkları arasında olan menenjit bağışıklık sisteminin yeterince gelişmediği insanları daha kolay etkiliyor ve çökertiyor. Beyinde bulunan anatomik bir zayıflık ise hastalığa yakalanma ihtimalini daha da arttırıyor. Ayrıca üst solunum yollarını da etkileyen menenjit hasara sebebiyet veriyor.

Menenjit Tedavisi Mümkün Mü?

Her hastalıkta olduğu gibi menenjit hastalığında da erken tanılama ve tedavi büyük önem taşıyor. Bu sebeple Bir an önce doktora başvurmak gerekiyor. Tekrarlama ihtimali olan bir menenjit, antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş demektir. Genellikle kişinin yaşına göre antibiyotik seçimi yapılırken yanlış tanılamamada ve tedavide kişiler ciddi sorunlarla bir araya geliyor.

 Hijyen önemli

Menenjit olan kişiyle teması bulunan herkese koruyucu antibiyotik tedavisinin uygulanması gerekiyor. Hijyen kurallarına uymak, sık sık elleri yıkamak tehlikeli mikropların vücuda ulaşmasına engel oluyor. Bunun yanı sıra anne sütü almanın, bebekleri menenjitten koruduğu da biliniyor. Sağlıklı bireylerin bir kısmı ağzında bakterileri taşıyor ve kendisi hastalanmadan sadece bulaştırıcı olabiliyor. Yapılan çalışmalar, tüm insanların yüzde 10’a yakınının burunlarında veya boğazlarında bakteri taşıdıklarına yönelik sonuçları ortaya koyuyor. Bunların yanı sıra yorgun düşmek veya stresli yaşam gibi etkenler de menenjite karşı kişiyi daha savunmasız hale getiriyor.

Menenjitten Korunmak

Özelliklede çocuklarda görülen bir rahatsızlık olan hemofilus influenza ve meningokok ve pnömokok isimli bakterialardan korunmak için aşı bazen yeterli olabilir. Ülkemizde menenjit vakalarında %60 oranında meningokoklar etkili iken daha düşük seviyelerde pnömokok ve hemofilis influenza görülmektedir.

 

Bu iki hastalığa karşı devlet 2009’dan beri aşı uygulamaktadır. Meningokok aşılaması ise ailelerin ve sübyan doktorlarının yönlendirmesi ile gerçekleşiyor. Amerika’da 2006 yılından beri görülen ulusal aşı takviminde ise yer almaktadır.  Ülkemizde meningokokların w,b,a tipleri enfeksiyon oluşturmakta iken a,c,y,w-a135 isimli tipinde 4lü konjuge meningokok bir çok ülkede aşı takviminde yerini almıştır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

16 yorum

  1. Çocuğum doğduktan bir süre sonra aşısını yaptırmıştım. Yine de hijyene çok dikkat ederim. Allah korusun.

  2. Çocuğunuzun aşılarını zamanında ve tam yaptırdığınıza emin olun. Allah kimseye göstermesin, tehlikeli bir hastalık.

  3. Bütün belitiler bende var özellikle son zamanlarda bircok kez unutkanlik yasiyorum.14 yasindayim. Ayriyetten vücudumun her yerinde kirmizi noktalar cikti. Sizce menenjit olabilir mi?

  4. Hijyene dikkat ettiğiniz ve insanların çok olduğu mekanlara girmediğiniz vakit kolay kolay menenjite yakalanmazsınız ama günümüzde ikinci durumu yapabilmek gerçekten zor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir