Meme Küçültme Operasyonu Sonrası Süreç | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Meme Küçültme Operasyonu Sonrası Süreç

Meme Küçültme Operasyonu Sonrası Süreç

Meme küçültme operasyonları genel anestezi altında yapılır.Yaklaşık 2.5-3 saat kadar sürer.Operasyon sonrası özel sütyeniniz size giydirilir. Ameliyatta kan boşaltan drenler yerleştirilir.Bu drenler  genelde ertesi gün çekilir.

Odaya çıktığınızda yarı oturur pozisyona getirilirsiniz. Drenleriniz kanamaya karşı takip edilir. Hastalar ilk günlerde özellikle t izli operasyonlardan sonra alt kısımdaki dikişlerin ağrıdığını söyleyebilirler. Ağrı eşiği kişiler arasında farklıdır. Uygun ilaçlar verilerek ağrınız kesilir.

Eğer başka bir sorun yoksa genelde hastalar ertesi gün çıkarılır. Tüm meme küçültme operasyonlarında izler kalacaktır. Meme başında, meme altında ve meme alt kısıma uzanan dik izler. Bu yapılan operasyon tipine göre değişkenlik gösterir. Bu alanlara koruyucu steril bantlar yapıştırılır. Dren çıkış alanına ve bu bantların üzerine pansuman yapılır.Eğer hastanın çok kanama vb durumu yoksa çok pansuman değişimi gerekmeyebilir. Alttaki bantlar çok değişmeyebilir. Uzun süre tutulabilir. Bu sayede yara iyileşmesi hızlanır ve dikiş hatlarındaki gerginlik azalır.

Hastalar arasında iyileşmede belirgin farklar bulunabilir. Genel olarak 5-6 gün içinde günlük hayatta normal hayata dönebilir. 3 -4 hafta içinde de normal hayata adapte olunabilir. Ağır işlerden kaçınılmalıdır. İçinde tel olmayan özel sütyenler yaklaşık 2-3 ay kadar takılmalıdır.

Yapılan izler operasyon tipine göre değişir. Sıklıkla t izli ve dik izli operasyonlar yapılmaktadır. Meme başı, alta uzanan ve göğüs oluğunda bir iz kalabilir. Bu izler kalıcıdır. Zamanla daha az görünür hale gelebilir. Meme küçültme Ankara operasyonu öncesinde hastanın yaşına göre usg, mamografi gibi tetkikler istenir. Operasyonda ise çıkan dokular patolojik incelemeye gider. Sonuç önemlidir. Meme küçültme operasyonları kansere yol açmaz. Sadece operasyon sonrası memenin radyolojik incelemesi deneyimli bir radyolog tarafından yapılmalıdır.

Kanama enfeksiyon operasyon sonrası olabilir. Meme başında duyu, dolaşım bozulmasına bağlı kayıplar görülebilir. Özellikle sigara içilmesi bu durumda önem kazanır. Sık görülen durumlardan biri t birleşme alanında görülen açılmalardır. Bazen pansumanlarla iyileşir. Bazen de küçük lokal müdahele ile açılan dikişler tekrar atılabilir.Meme dokusunda sertlikler olabilir. Sert kıvamda ele gelen doku hastayı rahatsız edebilir. Telaşlandırır. Ama belirli bir zaman genelde içinde bu dokular yumuşayarak normal bir doku kıvamına gelebilir.

Meme operasyonları sonrası emzirme sık gelen bir sorudur. Meme başı koruyucu tekniklerle yapılan işlemlerden sonra emzirebilirsiniz ama bu konuda kesi konuşmak mümkün değildir. Uzun dönemde emzirenler olduğu kadar emziremeyen kişilerde vardır. Meme başı hissi operasyon sonrası korunabilir. Tek taraflı ya da iki taraflı total yada kısmi his kaybı  olabilir. Hastalardan sık gelen geri dönüşlerden biride meme başlarında aşırı hassasiyet olmasıdır. Zaman içinde azalabilir.

Meme küçültme operasyonu sonrası meme başınız eski yerine göre yukarı taşınacaktır. Zaman içinde memelerde yer çekimine bağlı olarak bir miktar sarkmalar olabilir.

Kaynak: Meme küçültme Ankara 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Zaman zaman büyük memeler sağlığa zarar verebiliyor. Uzmanlığı yakında alacak biri olarak tanınmış bir doktora gitmenizi öneriyorum.

  2. Büyük göğüslerin bel ağrısına yol açtığı bir gerçek. Bazen erkekler anlamıyor ama kadınlar için de ideal bir göğüs ölçüsü var. Küçültmek istenmesi çok normal

  3. Daha birkaç sene önce spor yapmasını engellediği ve bel ağrısı nedeniyle bir tenisçi yaptırmıştı bu operasyonu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir