!-- Start Alexa Certify Javascript --> Meme Kanserinin Yaygın Belirtileri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Meme Kanserinin Yaygın Belirtileri

Meme Kanserinin Yaygın Belirtileri

Meme Kanseri Nedir?

 

Memede yer alan süt bezlerinde ve üretilmiş sütün meme başına taşınmasını saplayan kanalları döşeyen hücreler arasında, çeşitli nedenlerden dolayı kontrolsüz bir biçimde çoğalan ve başka organlara da dağılma ihtimali bulunan hücreleren oluşan tümöral yapıdır. Meme kanseri günümüzde her sekiz kadından birinin hayatına giren bir hastalık türüdür.

 Meme Kanserinin Belirtileri

 

Meme kanserinin en yaygın belirtisi oluşacak kitlelerdir. Memede yer alan kitleler iki farkli şekillde olabilmektedir. Bunlardan ilki kist adı verilen içi sıvı dolu kitlelerdir. Bunlar kanser belirtisi olmamakla birlikte özellikle menepoz öncesinde kadınların büyük bir kısmında görülmektedir. İkincisi ise kanser belirtisi de olabilen ve solid kitle adı verilen kitlelerdir.

 

Günümüzde meme kanseri belirtileri birçok insan tarafından bulunabilmektedir. Kanser hücresi bulun kitleler daha sert olabilmektedir. Kanser yapısı düzensiz, pütürlü yüzey görünümüne sahip ve meme içerisinde rahat bir şekilde hareket ettirilemeyen bir yapıya sahip kitlelerdir.

 

Bazı durumlarda ise kitle olmaksızın meme derisinde gerçekleşen değişlikler de bu belirtiler arasında yer alır. Bu değişiklikler arasında ise derideki bir bölgede kızarıklık, kalınlaşmalar ya da portakal kabuğu benzeri çekintilerin oluşması gibi maddeler gösterilmektedir.

 

Meme kanseri belirtileri arasındaki diğer bir belirti ise meme başında gerçekleşen değişikliktir. Meme başında oluşacak kızarıklıklar, meme başında yara oluşumları da meme kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Meme başından gelecek akıntılar da bu belirtiler arasında gösterilir. Boza kıvamında olan akıntılar normal olarak kabul edilse de kahverengi, siyah veya kan rengi olması önemlidir. Bu durum sütyen ve çamaşırın ıslatılma şeklinde dikkat çeker.

 

Kanserin diğer belirtileri arasında memenin veya meme başının içeri doğru çekilmesi, meme şeklinde ortaya çıkan değişiklikler, meme başlarının pozisyonlarında meydana değişiklikler ve koltuk altında ele gelen kitlelerin oluşmasıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir