Marka Tescili İçin Gerekli Olan Belgeler | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Marka Tescili İçin Gerekli Olan Belgeler

Marka Tescili İçin Gerekli Olan Belgeler

 

Herhangi bir kurumun ya da markanın isim hakkında sahip olmak, dünya çapında önemli bir kriter olarak görülmektedir. Öyle ki bu çerçevede, isimler sadece kişilere özel olup, tüm yasal hakları yine aynı kişiler üzerine devredilmektedir. Pantentlenmiş isim ya da markaları başka bir marka ya da isim sahibi asla kullanamaz. Kullanması durumunda yasal yaptırımlar söz konusu olacaktır. Peki isim hakkı sorgulama nedir ve nasıl yapılır? İsim hakkı sorgulama işlemleri için, özellikle de son zamanalarda patent alma hizmeti veren bir çok kurum ve kuruluşun hizmete açıldığı görülmektedir. Patent işlemlerine başlamadan önce mutlaka tescil edilmek istenilen isim hakkında ön bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bu tür araştırmalar kişilerin kendi başına yapacağı işlemler olmamakla birlikte, yetkili kurumlar tarafından belirli süreler içerisinde yapımı mümkündür.

Marka sorgulama için ön araştırma en önemli gerekliliklerden biridir. Bu gereklilik sonucunda ortaya çıkan verilen kullanılmak istenilen ismin başkası tarafından kullanıldığı görülüyorsa, pantentini almak mümkün olmayacaktır. Fakat başkası tarafından kullanılıyor ve patenti yani isim hakkı alınmamışsa marka ismini patentlemek mümkündür. İsim hakkı alındıktan sonra diğer kurum veya kuruluşların bu ismi değiştirmesi zorunludur. Patent sahibinin izni olmadığı sürece kesinlikle marka ismi olarak kullanılması yasaktır. Aksi durumda yasal işlemler yöntemiyle kişisel hakların aranması mümkündür. Peki Türk Marka Tescil işlemleri nasıl yapılıyor ? Tescil için gerekli olan evraklar nelerdir?

Marka tescil başvuru evrakları kesinlikle eksiksiz olarak ilgili kurumlara teslim edilmelidir. Gerekli olan belgeler eğer başvuru sahibi tüzel bir kimlik taşıyorsa, firmanın iletişim belgesi, firmanın vergi levhası, vekaletname, marka için özel olarak dizayn edilmiş logo ya da işaretler, daha önceden belirlenmiş olan başvuru ücretinin yatırıldığında dair dekont gerekmektedir. Eğer başvuru sahipleri gerçek bir kişi ise; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,vekaletname, markanın bir adet logo örneği ya da işareti ve yine başvuru tutarının yatırıldığında dair dekont gerekecektir. Belgelerin eksiksiz olması işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesinde etkilir. Başvuru öncesinde ilgili kurumlardan gerekli bilgiler alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir