!-- Start Alexa Certify Javascript --> Makat Siğili Hastalığı Kondilom Geç Kalınırsa Öldürüyor | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Makat Siğili Hastalığı Kondilom Geç Kalınırsa Öldürüyor

Makat Siğili Hastalığı Kondilom Geç Kalınırsa Öldürüyor

 

Makat siğili hastalığının nedenini kondilom olarak isimlendirilen virüsler olduğunu uzmanlar tarafından belirtilmekte. Uzmanlara göre Rahim ağzı kanseri vakalarının %99’u HPV ‘in 16 ve 18 yüksek kanser riski taşıyan bazı tiplerinden kaynaklandığı söyleniyor.

Erkeklerde penis çevresinde ve üzerinde,  kadınlarda ise vajina etrafı veya içinde çıkan genetik bölge siğilleri ile ilgili soruların cevabını sizler için yanıtlamaya çalıştık.

HPV Nedir?

”  Erkek ve kadınların genital bölgesinde mukoza dediğimiz yumuşak dokuda siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna sebebiyet veren bir virüs türüdür. Uzman doktorlar bu virüsün vücuda girdiğinde hücrelerin içine hızlı bir şekilde yayıldığına ve tekrarlan Enfeksiyonlara yol açtığını belirtti.

HPV Nasıl Bulaşır?

Virüs her ne kadar cinsel temasla bulaşan hastalıklar gurubunda yer alsa da farklı şekillerde bulaşabildiği bilinmektedir. Bu durumun genellikle bireyin kendi bağışıklık sistemiyle ilintili olduğu ve Genital etken siğil varoluşunda bulaşıcılığın daha yüksek olduğu düşünülüyor.

HPV’den  Nasıl Korun ulur?

Prezervatif kullanmanın tek başına HV’den korunmada yeterli olmadığına pek çok uzman dikkat çekiyor. Ancak bu durumun HPV virüsü taşıyan kişilerin cinsel ilişkide bulunulduğunda enfeksiyonu partnerine geçireceği anlamına gelmediği söylenmekte.

HPV Nasıl Tedavi Edilir?

HPV tedavisinde medikal ve farklı ferrahi metotlara başvurulduğu bilinmekte. Hasta Jinekolog muayenesinden ardından genetik bölgedeki siğilin yaygınlığına ve tipine göre antiviral ilaç elektrokoterizasyon, kriyoterapi,  lazer sistemleri ile tedavi planı yapılmaktadır.

HPV Dondurma işlemi Kimlere Uygulanmalıdır?

HPV Dondurma işlemi ağrısızdır anestezi olmaksızın uygulanır. Dondurma çok hamilelik oluşan siğillerin tedavisinde uygulanırlar. Siğillerin tahrip edilmesinde ise daha çok podofilin  triklorasetik asit, biklorasetik asit, gibi asitler kullanılır. Yoğun şekilde etkili olsada ciltte de kaşıntı ve tahrişe neden olabilmektedir.

HPV Kanser Riski Nedir?

100 tane farklı çeşidi olduğu bilinen HPV’in birçoğu iyi huylu olmalarına karşın, çabuk yayılmaları nedeniyle tedavi sonrası yeniden tekrarlar. Bunların arasında HPV 6 ve 11 düşük kanser riski taşır. HPV 16 ve 18 yüksek kanser riski taşıyan tiplerdir. Virüs tipinin bulaşması genital bölgede siğile sebep olur.. Son yıllarda ülkemizde bilhassa 18-28 yaş arasındaki gençlerde görülme sıklıktaki bu artışa dikkat çekti.

Kaynak; https://www.cemozluk.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir