Lepra (Cüzzam) Hastalığı Nedir?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Lepra (Cüzzam) Hastalığı Nedir?

Lepra (Cüzzam) Hastalığı Nedir?

Eski insanların Cüzzam olarak bildikleri hastalık günümüzde Lepra veya Hansen olarak adlandırılıyor. Hanseniye ismi ise  19. yüzyılda  cüzzama neden olan bakteriyi keşfeden Dr. G.A Hansen isimli Norveçli bilim adamından gelmektedir. Bu hastalık tam 4 bin yıldır biliniyor ve ortaya çıktığı ilk zamanlarda  en korkutucu hastalıklardan biriydi. Günümüzde ise tedavi olanakları bulunmasına rağmen ortadan kalkmış bir hastalık değildir. Hastalığın en belirgin belirtisi deride oluşan şekilsiz yaralardır ve kişilerde oldukça bozuk bir görüntü yaratırlar. Bir diğer belirtisi ise sık sık yaşanan burun kanamalarıdır. Hastaların yüzlerinde ise çirkin ödemler oluşmaktadır. Bulaşıcı olması hasebiyle cüzzam hastaları toplumdan izole bir yaşam sürdürmek zorundadır . Cüzzam hastalığının mikrobunu sadece insan taşıyabilmekte ve kişiden kişiye aktarabilmektedir. Hastalığın ırsi bir özelliği vardır ve bağışıklık sistemi olmayan kişilerde görülmektedir.

Tarihte Cüzzam Hastalığının İzleri

cüzzam
Cüzzam Hastalığının günümüz şartlarında tedavisi mümkündür.

Cüzzam hastalığının binlerce yıldır var olduğu düşünülse de kesin tarihlendirmeler de bulunmak doğru olmayacaktır. Tevratta adı geçen hastalığın cüzzam hastalığı olabileceği düşünülmektedir. Mısırlılara ait bir yazma olan Eber yazmasında m.ö 1500’lü yıllarda cüzzam hastalığına çok benzeyen bir hastalıktan bahsedilmektedir. Mısırlıların tıpta oldukça ileri bir medeniyete sahip oldukları bilinmektedir ve cüzzam hastalığı ile ilgili oldukça ilginç tedavi yöntemleri bulunmaktaydı. Yine m.ö 600 yılında Bergamalı Galen adlı bir doktor cüzzam hastalığından bahsetmiştir.  Hindistan’da yapılan kazılarda m.ö  4 bin yılına ait bir kafatası bulunmuş ve bu kafatasının cüzzam hastası birine ait olduğu tespit edilmiştir. Böylece cüzzam hastalığına yakalanan en eski insanın bu kişi olduğu ve bu hastalığın Hindistanda ortaya çıktığı kanıtlanmıştır.

Cüzzam Hastalığı’nın Modern Anlamda Tespiti

G.A Hansen cüzzam hastalığının nedenini keşfetmiş Norveçli ünlü bir bilim adamıdır. Keşfettiği virüsün neden olduğunu düşündüğü cüzzam hastalığının ırsi bir hastalık olmadığı iddia etmişti. Irsi değildi çünkü hastalık bir bakteri tarafından yaratılıyordu. Ancak ırsi olan tarafı şuydu ki bir kişi bağışıklık yönünden zayıf ise bu bakteri o kişiyi kolaylıkla etkisi altına alabiliyordu. Bu nedenle Hansen, doktor olan kayın pederi ile ters düşmüştür. Hastalığın bir çok tedavi şekli olmasına rağmen WHO yani World Healty Organisation isimli Dünya Sağlık Örgütünün önerisiyle 3  tedavi şekli aynı anda kullanılmaya başlandı ve hastalığın kesin tedavisi bulundu. Üçlü antibiyotik tedavisi boyunca hasta 6 aydan iki yıla kadar bir sürede tedavi edilmekte ve  bu süre zarfında insanlardan uzak tutulmaktadır. Uzak tutulmasının sebebi ise hastalığın bulaşıcı bir karakter taşımasıdır.

Yalnızca Ülkemizde Yapılan Çalışmalar

Türkiye’de cüzzam hastalığı adı altında ilk çalışmalar Ethem Utku tarafından 1957 yılında başlatılmıştır.Elazığ’da ve Ankara’da açılan araştırma klinikleri ile beraber hastalıkla mücadele adına önemli ilerleme kaydedilmiştir. İstanbul’da sadece  deri hastalıkları ile mücadele klinikler açılmış  ve bir tanesine Lepra Hastanesi ismi dahi verilmiştir ve bu alanda çalışmalar yapılmaktadır. Ne var ki bu çalışmalar günümüz Türkiye’sinin acı durumunu örtmemektedir. Özellikle anadoluda bir çok insan bilinçsiz ve maddi anlamda çaresi oldukları için bu hastalığın ortaya çıkışı ile paralel tedavi yöntemleri uygulanmamış ve çözüm üretilememiştir.  Lepra hastalığının ortaya çıktığı kişilerin kontrol altına alınması gerektiği için bazı hastaların tedavileri oldukça zorlaşmaktadır.

Sonuç

Modern adıyla Lepra , eski adıyla cüzzam ve 19.yüzyıldan sonraki adıyla   Hanseniye hastalığı basit tedavi edilebilen ve bakteri enfeksiyonu yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır. Geri kalmış ülkelerde daha çok görülmektedir.Günümüzde  hastalığın tamamen tedavisi mümkündür. İnsanların sosyal hayatlarını bitiren bu hastalıkla mücadele için insanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Ortaçağ insanlarının ve daha eski toplumların kabus olarak gördüğü bu  hastalığa yakalanan insanların öcü olarak nitelendirildiği dönemler geride kalmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

13 yorum

    • HAstalık hala var tabiki ama artık eskisi kadar tedavi edilemez bir hastalık değil. Yine de tedbirli olmak lazım tabiki

  1. tedavisi çok zor oluyor diye duymuştum bu hastalığın. en azından buradan alınan bilgilerle kendimiz de tedavi sürecine etki edebiliriz.

  2. Kötü bir hastalık bir de kuluçka dönemi var. Belirtiler mikrop vücuda girdikten hemen sonra ortaya çıkmıyor maalesef.

  3. Cuzzamin neyseki tedavisi var. Eskiden cok cektirmis ciddn. Insanlari izole etmisler dislamislar. Cuzzamli gorduklerinde kacmislar adamlari yanlizliga terketmisler. Cok cekmis cuzamlilar. Allah yadatmasin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir