Lenf Kanseri Nedir?Belirtileri Nelerdir?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Lenf Kanseri Nedir? Ne Tür Belirtileri Vardır?

Lenf Kanseri Nedir? Ne Tür Belirtileri Vardır?

 

Lenf kanseri olarak bilinen bu hastalığın aslında tam adı “lenfoma” olmakla birlikte halk arasında lenf kanseri olarak adlandırılmaktadır. Diğer kanser türleri ile kıyaslandığında en zararsız ve çabuk iyileşen kanser türüdür diyebiliriz. Lenfler esasen vücudumuzun en önemli görev dağılımlarından biri olan vücudun savunma sisteminde görev alan dokulardır. Lenf dokularında oluşan tümörlerle beraber ortaya çıkan hastalığa da lenfoma adı verilmektedir. Lenf kanseri diğer tür kanserler ile kıyaslandığında en az korkutucu olanıdır. Tedavisi mümkün olan bu kanser türü hücrelerin aşırı hızlı bir şekilde üremesi veya lenfositlere yani bir çeşit beyaz kan hücresine nazaran daha uzun yaşamaları neticesinde ortaya çıkmaktadır. Görülme sıklığı yüz binde üç veya dört şeklindedir. Erken teşhis edildiğinde tedaviye cevap veren bir hastalık olarak bilinmektedir.

Lenf Kanseri Türleri

Birçok kanser alt türü olmasına rağmen lenf kanserlerini iki ana başlık altında toplamak mümkündür. Bu başlıklar Hodgkin Lenfoma ve Hodgkin Dışı lenfomadır.

Hodgkin Lenfoma HL

Bu türdeki lenf kanserinin bu isimle anılma sebebi türü keşfeden Rhomas Hodgkin sebebiyledir. Oluşma sebebinin köklerinde lenf organları bulunur ve lenf organlarının hızlı büyümesi ile meydana gelmektedir.  Sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber en kolay tedavi edilen lenfoma türüdür ve tedaviye doldukça olumlu cevaplar vermektedir. 6 ile 8 arası alt çeşidinden söz edilebilir ve diğer tip lenfomaya göre görülme oranı daha azdır.

Non Hodgkin Lenfoma

Bu kanser alt türü daha çok mide, dalak, bağırsak gbi organlardaki len dokularında meydana gelmektedir. Dolaşım sistemi veya bağışıklık sistemi aracılığı ile vücudunun diğer organlarına da sıçrama ihtimali vardır.

Lenf Kanserinin Ne Tür Belirtileri Vardır?

lenfoma
Lenf Kanserinin en belirgin belirtileri arasında lenf büyümesi vardır

Lenf Kanserinin en belirgin belirtileri arasında lenf büyümesi vardır. Boyun, kasık ve koltuk altı lenflerindeki büyüme ile ortaya çıkmaktadır. Vücudun birden çok yerinde aynı anda ortaya çıkma ihtimali de vardır. Bu sistemde oluşan aşırı şişkinlik kan dolaşımına baskı yapabilir ve sorunlara sebep olabilir. Bununla birlikte kol ve bacaklarda şişme yapabilir. Ellerde kollarda ve bacaklarda uyuşukluk görülme ihtimali vardır. Sebebi olmayan ateş ve kilo kaybı da lenf kanserinin habercisi olabilir. Grip gibi hastalıkların görülmesi ve uzun süreli olması da yine lenf kanseri düşüncesini doğurabilir. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla beraber hastanın grip dâhil birçok hastalığa yakalanma ihtimalinin yükselmesidir. Grip hastalığı toplumumuzda görülen en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir ve savunma sistemimizde zayıflık yakaladığı anda enfeksiyon bulaştırmaktadır. Uzmanlar geceleri sebepsiz terleme ve kilo kaybında dikkat edilmesi gerektiğini söylemektedir. Bademciklerin bir tanesinin büyümesi de ortaya çıkabilecek lenf kanserinin belirtisi olabilmektedir.

Lenf Kanseri Nasıl Tanılanır ve Tedavi Edilir?

Lenf kanseri hastalığına yakalanma sebebi olarak diğer bütün hastalıklardaki bir sebep yine gösterilebilmektedir ki bu hastalık yaratıcı sebep tütün ve muadili ürünlerin kullanımıdır. Bununla birlikte kimyasal ilaçlara maruz kalmak da lenf kanserine sebep olabilmektedir. Zirai ilaçların lenf kanserine sebep olabildiği bilinmektedir. Yapılan biyopsi sonucunda mikroskop altında hücreler incelenerek lenfoma teşhisi konabilmektedir. Pet-CT testi ile lenfomanın vücuda ne kadar yayıldığı test edilerek araştırılır ve tedavi aşamasına geçilir. Hastalarda ilaç tedavisinin yanı sıra kemoterapi büyük bir yer tutmaktadır. Kemoterapinin yanı sıra ışın tedavisi ve yer yer radyoterapi de uygulansa da asıl tedavi edicinin kemoterapi olduğu bilinmektedir. Radyoterapi ise daha çok bölgeyi rahatlatmak adına başvurulan yöntemlerden biri olarak bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rahim ağzı kanseri nedir? belirtileri nelerdir? isimli yazımızı okumanızı siz değerli ziyaretçilerimize tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. lenf kanseri gerçekten çok ciddi ve insanların hayatını bitirmeye yetecek bir kanser türü bilgiler süper ama daha da bilinçlenmek lazım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir