!-- Start Alexa Certify Javascript --> Lazer Diş Hekimliği | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Lazer Diş Hekimliği

Lazer Diş Hekimliği

Lazer tedavi yöntemleri diş hekimliği alanında  kullanılmaya başlandığı tarihten bu yana önemli gelişmeler sağlamıştır.. Artık günümüzde diş hekimliği alanında 10′ dan daha fazla dalga boyuna sahip lazer tekniği kullanılıyor. Diş tedavilerinde lazer ışınları yardımcı ekipman olarak kullanıldığı gibi yalnızca lazer ile tedavi edilen alanlar da söz konusu oluyor. Gelecekte ise diş hekimliğinin alternatif olarak değil sürekli olarak lazer teknolojisini kullanması bekleniyor. Hatta yapılan çalışmalara dayanarak gelecekte lazer tedavi yöntemlerinin pek çok tıp alanında kullanılacağını da söylemek mümkün.

Günümüzde Lazerin Kullanım Alanları Nelerdir?

İmplant  tedavisi pek çok hastanın tercih ettiği, bir o kadar hastanın da çekinip korktuğu yöntemlerden biridir. Günümüzde lazer uygulamaları çoğunlukla implant tedavisi sırasında da kullanılmaktadır. Diş hekimlerinin bu tedavi yöntemini lazer teknolojisi kullanarak gerçekleştirmesi dikişsiz implant uygulanabilmesini sağlamakta, böylelikle iyileşme sürecini hızlandırarak enfeksiyon riskini düşürmektedir

Lazer diş hekimliğinde dentin hassasiyeti tedavisinden beyazlatmaya, kron sökümünden çürük temizlenmesine, kanal içi dezenfeksiyonundan dişeti tedavilerine kadar pek çok işlemde kullanılabilmektedir. . Diş hekimlerinin en sık kullandığı inley/onlay şekillendirmeleri bu tedavi yöntemi ile sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra CAD/CAM gibi yüksek teknoloji uygulamalarında da kombine olarak yine lazer teknolojisi kullanılmaktadır.

lazer-destekli-diş-

Lazer Destekli ve Lazer İle Tedaviler

Diş hekimliğinde kullanılan lazer teknolojisi ikiye ayrılıyor. Lazer destekli tedaviler ve yalnızca lazer ile yapılan tedaviler bu iki yöntemi oluşturuyor. Özellikle kanal ve diş eti tedavilerinde lazer destekli uygulamalar çok sık kullanılıyor. Hastalık seviyesi ne aşamada olur ise olsun bu her iki türde de çok iyi sonuçlar alınabiliyor. Yalnızca lazer kullanımı ile sağlanan tedaviler ise cerrahi operasyonlardır.

Lazer ile çürük temizleme işlemleri de bunlardan yalnızca bir tanesidir. Özellikle çürük tedavilerinde hastaların bu konudaki hassasiyeti lazer ile birlikte son bulabilir. Çünkü anestezi uygulamasına gerek kalmayan bu işlem artık çocuklar üzerinde de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/lazer-ve-dis-hekimligi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir