Kürtaj nedir ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kürtaj nedir ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj nedir ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj uygulamalarında istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması sağlanabildiği gibi bunun yanı sıra rahimde var olan ve alınması gereken bazı parçaların bulunduğu durumlarda da yapılan uygulamalara küretaj yani kürtaj işlemi adı verilmektedir. Kısacası sadece gebelik sonlandırılması kürtaj adını almamaktadır.

Kürtaj uygulaması nasıl yapılır?

kürtaj
Gebelik sonlandırılması kürtaj adını almamaktadır.

Menstrüel regülasyon yani kısaca “MR” adı verilen bir sistem ile gerçekleştirilen kürtaj uygulamasında kişilerin gebelik haftasına bağlı olarak kullanılan uygun büyüklükteki steril plastik bir kanül vajina içerisinde yerleştirilmekte olup daha sonrasında da negatif basınçlı bir şırınga ile rahim içerisindeki gebelik alınmaktadır. Genellikle 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan kürtaj uygulaması ağrılı bir uygulama olmasından dolayı lokal ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. Buradaki anestezi tercihi kişiye ve sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Uygulamanın ardından ultrason ile vajina içerisinde herhangi bir parça kalıp kalmadığı ikinci bir kontrolle test edilerek güvenle uygulama sonlandırılmaktadır.

Kürtaj uygulama sonrası süreç nasıldır?

Kürtaj uygulamasının ardından rahim dokusu oldukça hızlı bir şekilde iyileşir ve Bu iyileşme süresinde kişilerde yine hafif bir kanama olabilmektedir. Bunun dışında ise kokusuz açık renkli akıntı ve minimal seviyede olan bir ağrı hissedilmesi de son derece normaldir. Fakat bahsettiğimiz bu olası yan etkiler şiddetli bir şekilde olur ve devam ederse mutlaka hekiminiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

 

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler…

Kürtaj işleminin hemen ardından cinsel ilişki, enfeksiyon riskini artırır ve bu nedenle de az 3 hafta ilişkiden kaçınmak gerekir. Bunun dışında vajinayı su ya da sabunla temizlemek enfeksiyon riskini artırmakta olduğundan jakuzi ve küvet doldurma gibi işlemlerden kaçınmak önemlidir. Daha faza detaylı bilgi için ise www.uzayyildirim.com internet sitrsini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir