Kuduz Hastalığı Nedir Ve Ne türden Belirtiler Verir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kuduz Hastalığı Nedir Ve Ne türden Belirtiler Verir?

Kuduz Hastalığı Nedir Ve Ne türden Belirtiler Verir?

Kuduz hastalığı genellikle hayvanların taşıdığı ve insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Rabies veya Lyssa olarak da bilinen bir hastalıktır ve merkezi sinir sistemini çok ağır ve kötü bir şekilde etkileyen bu hastalık viral yani virüs kaynaklı bir rahatsızlıktır. İnsanlar dahil tüm sıcak kana sahip memelilerde görülebilen bir hastalıktır. Beyne yerleşen virüs felç yaratıyor ve ölüme kadar götürebiliyor. Özellikle kurtlarda görülmekle beraber çakal,tilki,kokarca,gelincik gibi vahşi hayvanlarda da görülen bu hastalığa evcil hayvanlarda da rastlamak mümkündür. Bunlardan bazılar köpek,kedi,at veya keçi gibi canlılardır. Ülkemizde malesef başıboş köpek potansiyeli yüksektir ve kuduz vakalarının büyük çoğunluğu bu köpeklerin insanları ısırması yüzünden görülmektedir. Ayrıca kedi tırmığı hastalığına maruz kalan insanlarda da ortaya çıkabilir. Aslında dünyanın en eski ve en bilinen virüslerinden biri olarak bilinmektedir. İlk zamanlardan beri öldürücüdür ve korkulan bir hastalıktır.

KUDUZ BELİRTİLERİ Nelerdir?

kuduz
Kuduz hastalığı genellikle hayvanların taşıdığı ve insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır

Virüs vücuda girdikten hemen sonra ısırılan yere göre farklı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Örneğin beyne yakın bir bölgede ısırık oluştuysa kuluçka süresi kısa olurken bacaklar veya sinir sistemine daha uzak bir yerde ısırık oluşursa bulaşma daha uzun sürmektedir. Bu tehlikeli virüsun kuluçka süresi 3 ile 6 ay kadardır. Bu hazırlık döneminde huzursuzluk baş göstermekle beraber sinirlilik hali, bulantı, halsizlik ve baş ağrısı, iştahsızlık gibi belirtiler meydana gelir. Daha sonra ortaya çıkan belirtiler ise ilginçtir. Özellikle havadan ve sudan korkma, yutak felcinden dolayı nefes alamamak , felç geçirmek şeklinde devam ederler. Hastalığın bu belirtileri başladıktan sonra ise ölüm kaçınılmaz bir sonuçtur ve henüz bu noktada malesef ki bir çözüm bulunamamıştır.

KUDUZ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Genellikle kuduza yakalana bir hayvanın ısırması sonucunda veya salyanın açık olan bir yaraya değmesi sonucunda ve göz veya burun teması ile bulaştığı bilinmektedir. Ayrıca kedi ısırıklarına

Kuduz bulaşmış hayvanın etinin çiğ yenmesi ile de kuduz virüsü bulaşmaktadır. Özellikle salya olan yerlerini yemek büyük risk taşımaktadır. Haycandan insana geçtiği gibi hayvandan hayvana geçmesi de mümkündür. Genellikle vahşi hayvanlarda görülen bu hastalık çok tehlikelidir. Bu hayvanların leşleri genellikle hızlı bir şekilde toprağa gömülmektedir.

Kuduz hastalığı ile mücadele eden bir kişi susasa bile su içemez ve sudan çok korkar. Gözleri kızarır ve gözlerine perde iner. Hayvanlarda ise belirtiler çok daha fazladır. Hayvan kişilere saldırgan olur ve diğer hayvanları da korkutur. İnsanlarda oluşan kuduz vakalarında kişiler aynaya baktığında kendilerini köpek gibi görmektedirler.

Kuduz Tedavisi

Kişi bir hayvan tarafından ısırılmış ise hemen ısırılan yer sabunlu veya deterjanlı su ile yıkanmalıdır. Bu işlem virüsü öldürmez ama  mikrobun büyük bir bölümünü uzaklaştırır. Yara temizlendikten sonra tentürdiyot tarzı dezenfektanlar ile temizlenmeye devam edilir. Eğer yara yüzeysel ise ve derin değilse %90 oranında engelleme sağlanma ihtimali vardır. Kişi hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülerek Kuduz aşısı yapılması gerekir.

Hastalığın tedavisinde Kuduz Aşısı 0.3.7.14.ve 28. Günlerde ve  5 doz halinde yapılır.  Eğer geç kalınmazsa tedavi oranı %100 olarak görülebilir.

Kuduz hastalığının vücuda girdiği andan itibaren kontrol altına alınması için çaba harcanmalıdır. Eğer virüs bedende kuluçka dönemine geçerse kişi 8-10 hafta içerisinde belirtiler görecek ve malesef hayatını kaybedecektir. Başıboş hayvanların ülkemizde cirit attığı düşünüldüğünde aslında kuduz virüsünün çok uzaklarda olmadığı çok açık. Mutlaka gereken önlemleri ve bilgilendirmeleri yapmalı insanları bu konu hakkında biliçlendirmeliyiz. Bu noktada belediye ekipleri ve hayvanları koruma derneği gibi kuruluşlara çok iş düşmektedir. Toplumu bilinçlendirmek kuduz hastalığı gibi rahatsızlıkları azaltacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. özellikle kuduz bu kurban bayramında dikkat edilmesi gerek bir hastalık verem çıkmış diye duydum aman dikkat

  2. Kuluçka süresinin uzun olması sinir bozucu. Isırıldığımda aşılı olmama rağmen uzun süre enişelenmiştim. Başına gelirse mutlaka bir hekime başvurmayı ihmal etmeyin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir