!-- Start Alexa Certify Javascript --> Kronik Sinuzit Rahatsızlığı ve Belirtileri... | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kronik Sinuzit Rahatsızlığı ve Belirtileri…

Kronik Sinuzit Rahatsızlığı ve Belirtileri…

Sinüslerin Tıkanması Sonucu Ortaya Çıkan Hastalık

 

Kronik Sinuzit Rahatsızlığı ve Belirtileri…Yüzdeki kemiklerde bulunup mukus salgılayan hücrelere sinüs adı verilir. Burun yollarında meydana gelen bir takım bakteriyel enfeksiyonlar, sinüslerin tıkanmasına yol açar. İltihap kapan sinüsler kronikleştiğinde sinüzit hastalığını oluşturur.

 

Akut Sinüzit ile Kronik Sinüzit Belirtileri ve Farkları

 

Kronik ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda sadece dönemsel olarak ortaya çıkan akut sinüzitler, genelde aynı belirtileri taşırlar. Bu belirtiler; boğaz ve burun arkalarından sürekli akan anormal bir akıntı, burunda tıkanıklık, yüzün üst bölümünde şişlik hissi, kulak ve boğaz ağrıları ile bulantı ve öksürük olarak sayılabilir. Ayrıca bunlara ek olarak, özellikle koku duyusu olmak üzere, tat duyusunda da görülen belirgin bir azalış söz konusu olabilmektedir. Kronik sinüzit ile akut sinüziti ayıran en önemli farklar, kronik sinüzitin sürekli nüksetmesi ile akut sinüzitte ateş belirtileri de olabilmesidir.

 

 Kronik Sinüziti Tetikleyen Faktörler

 

Bazı dokuların büyümesi, alerjik faktörler, burun deliklerindeki duvarların kanalların önünü kapatacak şekilde şişmesi ya da yamulması, kişinin geçmişte yüz travması geçirmesi ile solunum sisteminde meydana gelen enfeksiyonlar, kronik sinüziti tetikleyen etkenlerden kabul edilir.

 

 Kronik Sinüzit İçin Tedavi Yolları

sinüzit
Yüzdeki kemiklerde bulunup mukus salgılayan hücrelere sinüs adı verilir.

 

Tedavi için doktora gidildiğinde genellikle, başlarda evde uygulanabilecek, sinüsleri açmaya yarayan bazı yöntemler ile ilaçlar tavsiye edilir. Burun spreyleri ve ağrı kesiciler verilir. Bunun yanı sıra evde, kaynatıldıktan sonra ılınması beklenmiş bir su bardağı suyun içine yarım çay kaşığı tuz atıp karıştırarak burun gargarası yapılabilir. Sinüzit, enfeksiyonel bir durum kaynaklıysa antibiyotik de verilebilir. Bu tedavilerin işe yaramadığı ilerlemiş kronik sinuzit vakalarında, cerrahi müdahale gerekebilir.

 

 Kronik Sinüzit Hastalarına Tavsiye Edilenler

 

Tedavi esnasında hastanın dinlenmesi, gün içerisinde bol sıvı tüketmesi, bulunduğu ortamı nemli tutması ve özellikle sigara içilen ortamlardan uzak durması tavsiye edilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. çok ciddi bir hastalık. daha doğrusu insanlara fazlası ile rahatsızlık veriyor bazen burun spreyleri de bir yere kadar fayda ediyor

  2. Sinüzit bende de ama kronik seviyede değil, ayrıca ben imkan olursa tabii bahar ya da yaz aylarında denize giriyorum gerçekten çok faydalı oluyor herşey akıyor burnunuzdan rahatlıyorsunuz.

  3. Bilmeyen için belki çok rahatsız edici bir hastalık olmadığını düşünebilir ama öyle değil gerçekten.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir