!-- Start Alexa Certify Javascript --> Kronik Baş Ağrısı Nedir ve Belirtileri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kronik Baş Ağrısı Nedir ve Belirtileri

Kronik Baş Ağrısı Nedir ve Belirtileri

Kronik (Günlük) Baş Ağrısı Nedir?

Kronik Baş Ağrısı Nedir ve Belirtileri…Baş ağrısı gençlerden yaşlılara birçok insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur. Fakat baş ağrısı yaşadığınız gün sayısı çok fazlaysa “kronik (günlük) baş ağrısı” yaşıyor olabilirsiniz. Kronik günlük baş ağrısı sürekli olması nedeniyle en rahatsız edici baş ağrısı çeşidi sınıfındadır. Ancak kararlı şekilde uzun dönemde bir tedavi süreci ile baş ağrıları azaltılabilir.

Kronik (Günlük) Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kronik günlük baş ağrısının en az 3 ay boyunca ve ayda 15 gün ya da daha fazla bir süreyle gerçekleşmesi gereklidir. Ağrının kronik bir baş ağrısı olarak kabul edilebilmesi için başka bir şeyin yol açtığı bir ağrı olmamalıdır. Kronik baş ağrıları sürelerine göre sınıflandırılmaktadır. 4 saatten az ya da fazla sürmesine göre baş ağrısı türleri:

1. Kronik Migren

baş ağrısı
Baş Ğrısının Sebeplerinden bir tanesi de migrendir.

Baş ağrısının kronik migren olarak teşhis edilebilmesi için 3 ay boyunca ayda 15 gün ya da daha fazla süreyle devam etmesi gerekir. Ayrıca ağrı kafanızın bir tarafını etkiliyorsa, zonklama hissine neden oluyorsa, orta düzeyli ağrıdan şiddetliye kadar uzanıyorsa ve rutin faaliyetleriniz ile ağrınız iyice kötüleşiyorsa muhtemelen kronik bir baş ağrısına sahipsiniz demektir.

2. Kronik Tansiyon Tipi Baş Ağrısı

Bu tür baş ağrısı ise saatlerce sürebilir ya da sürekli devam edebilir. Eğer kafanızın her iki tarafında ağrı varsa, hafiften orta dereceye varan bir ağrınız varsa, basınca veya sıkmaya bağlı bir ağrı hissediyorsanız, rutin aktivitelerle kötüleşmeyen bir baş ağrınız varsa muhtemelen kronik tansiyon tipi bir baş ağrınız vardır.

3. Yeni Günlük Sürekli Baş Ağrısı

 

Bu baş ağrısı ilk başladığı zamanlarda birkaç gün içinde sürekli hale gelmeye başlar. Eğer kafanızın iki tarafında ağrı varsa, basınç ya da sıkma gibi bir ağrınız varsa, hafiften orta dereceye varan ağrınız varsa muhtemelen yeni günlük bir sürekli baş ağrınız var demektir.

4. Hemicrania Continua (Kalıcı ve Tek Taraflı Baş Ağrısı)

 

Bu tip kronik baş ağrısı başın herhangi bir tarafında oluşabilir, ağrı taraf değiştirmez. Günlük ve sürekli bir ağrınız varsa, orta derecede ve şiddetli bir ağrınız varsa, migren benzeri bir şikayetiniz de varsa daha şiddetli bir hale gelebilen bir ağrınız varsa muhtemelen bu baş ağrısından muzdaripsiniz. Kronik baş ağrılarının en kötüsü ve şiddetlisi olan bu ağrı reçeteli bir ağrı kesici olan indometazine ilacı ile kesilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

11 yorum

  1. baş ağrısı genel olarak birçok insanda var baş ağrısını saniyesinde kesen tek doğal ilaç oud yani ud öd ağacı kokusudur. Ama gerçeği olması lazım 3 gramı bin tl 650 tl olanlarda gerçek.

  2. Kronik baş ağrısı zaten kendi kendine kötü olmakla birlikte bayanların özel günlerinde ayrı bir çekilmez hale geliyor. İşin kötü yanı elle tutulur bir tedavisi yok. Sürekli ilaç kullanmam gerekiyor.

  3. bu aralar her sabah baş ağrısıyla uyanır oldum umarım kronik baş ağrısına doğru gitmez bu süreç

  4. Baş ağrısı benim korkulu rüyalarımdan biri hele birde sınav haftalarında başlarsa cidden bitiriyor beni desem yeridir, sağlığa dikkat etmek lazım dip not: suyu bile az içtiğimizde baş ağrısına yol açıyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir