!-- Start Alexa Certify Javascript --> Kozmetik Alerjisi Belirtileri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kozmetik Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kozmetik Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kozmetik Alerjisi

Kozmetik Alerjisi Belirtileri

Cildimiz kozmetiklere 2 farklı şekilde tepki vermektedir. İlk alerjik reaksiyon tahrişler, ikincisi de alerjik olmayan kızarıklık ve kaşıntılar olmaktadır.

 

Alerjik olmayan belirtiler daha sık görülmektedir. Bu sorunlar kozmetik ürünlerinin içinde bulunan ağır kimyasalların zaten hassas olan bir cilde zarar vermesidir. Genel olarak derinin daha ince olduğu yerlerde gözlemlenir. Göz kapakları ve koltuk altları bunlara örnektir. Ayrıca cildin kuru olduğu ya da çatladığı bölgeler bu alerjik reaksiyonların oluşmasına daha meyillidir.

 

Kozmetik ürününün içinde bulunan maddeye karşı cildin verdiği tepki kozmetik alerjisidir. Ayrıca sadece ürünün kullanıldığı alanda değil daha geniş bölgelerde de belirtileri görülebilmektedir.

Kaşıntı, şişlik ve kaşınma genel alerji belirtileri arasındadır. Alerjiye en hassas bölgeler dudaklar, boyun, yüz ve çevresi, gözler ve kulaklardır. Parfüm gibi güçlü bir tahriş edici madde olanlar 30-35 dakika içerisinde etkisini gösterirken banyo sabununun alerjik belirtileri haftalar sonra ortaya çıkar.

 -Parfüm: Genelde kokulu olduğu için alerjiyi tetikler. Bu yüzden kaliteli parfümler ya da kokusuz parfümler tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

-Koruyucu: Makyaj malzemeleri koruyucu içerdiklerinden bu koruyucular nedeniyle cildiniz tepki gösterebilir. Bu ürünleri kullanmadan önce bir yama testi yapmalısınız.

 Kozmetik Alerjisinden Korunmak Mümkün Müdür?

 

İlk olarak kaliteli ve bilindik ürünler tercih edilmesi daha iyi olacaktır. Daha önce kullanılmamış olan ürünün ilk olarak yüze değil de kolun iç kısmına uygulanması daha iyi olacaktır.

 Kozmetik Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kozmetik ürünlerinizi hafif kullanmalısınız. Çok kokulu ürünler yerine kokusuz ürünler tercih etmelisiniz. Krem ve şampuan ürünlerini birbirine karıştırıp kullanmamalısınız. Makyaj fırçalarınızı ve aplikatörlerinizi kimseyle ortaklaşa kullanmayın. Bir ürünü satın almadan ve kullanmadan önce mutlaka son kullanma tarihlerine bakmalısınız. Kozmetik ürününüzdeki herhangi bir maddeye alerjiniz olup olmadığını öğrenin, eğer biliyorsanız o ürünü kullanmayın. Kozmetik Alerjisi çağımızda özellikle kadınlarda yaygındır. Eğer sizde kozmetik alerjisi olmak istemiyorsanız yukarıdakileri uygulamanız gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir