Koah Hastalığı Nedir ?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Koah Hastalığı Nedir ?

Koah Hastalığı Nedir ?

Koah hastalığı aslında çok yaygın olan, ancak hastaların tedavi amacıyla başvurmamasından kaynaklı tanılanmayan bir hastalıktır. “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” bu hastalığın tam adıdır. Peki nedir koah hastalığı ?

Aslında en büyük belirtisi hırıltı ve balgam olan bir hastalıktır. Hastalarda öksürük şikayet ile başlayan belirtiler gün içinde aşırı balgam üretimi ve hırıltılar eşliğinde seyreder. Bu hastalık ilerleyici bir özelliği sahiptir ve mutlaka önlem alınması gerekmektedir. Koah hastalığına sigara ve muadili alışkanlıkların en büyük oranda sebep olduğu bilinmektedir. Bu sebeple sigara içen kişilerde daha çok rastlanılan bir hastalıktır. Hastalığa yakalanan kişilerin sigara kullanımını sıfıra indirmesi gerekmektedir. Bununla beraber kötü havası olan ve tozlu-dumanlı yerlerde çalışan kişilerde de koah hastalığına yakalanma riski artmaktadır. Ülkemizde popülasyona baktığımızda 3 milyonun üzerinde koah hastası olduğu bilinmektedir. Bu rakam koah hastası olduğunu bilmeyen ve sigara kullanan kişiler ile toplandığında artması işten bile değildir.

Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

koah hastalığı nedir
Koah hastası kişilerde görülen en önemli belirtiler öksürük ile beraber seyreden balgam ve boğaz yanmasıdır.

Koah hastası kişilerde görülen en önemli belirtiler öksürük ile beraber seyreden balgam ve boğaz yanmasıdır. Genelde sigara içen hastalarda görülmesinden hareketle bu hastalar bu belirtileri taşıdığında bunun sigaradan kaynaklandığını düşünürler. Koah hastalarının sigarayı bırakması gerekmektedir. Sigara kullanımının azaltılması veya bırakılması durumunda hastalık geriler ve gelişimi durabilir. Seyrek olmakla beraber bazı hastalarda kan tükürme durumu görülebilmektedir.

Hafif koah belirtilerine baktığımızda erken yorulma ve merdiven çıkarken nefes nefese kalma durumları örnek verilebilir. Orta düzey koah hastalığı belirtilerinden önemli bir tanesi nefes darlığıdır. Yukarda saydığımız tüm belirtiler ağır koah hastalarında görülen belirtilerdir.

Koah hastalarının kanında oksijen miktarı azalmaktadır. Bu tehlikeli durum karşısında hastalar başka hastalıklara da açık duruma gelmekte ve bazı sorunlar yaşamaktadırlar. Bunlardan bazıları şunlardır:

Bol terleme, Aşırı zayıflama, sinirlilik hali, çarpıntı, yorgunluk ve halsizlik belirtileri vs.

Koah Hastalığında Tanılama Nasıl Yapılmaktadır?

Koah hastalığından muzdarip olan ve balgam, öksürük,hırıltı gibi şikayetlerde doktora başvuran hastalarda standart akciğer tomografisi ve bazı akciğer testleri ile tanı konur. Solunum fonksiyonu testi ile beraber kesin tespit yapılır ve tedavi aşamasına geçilir. Koah hastalığının ilerleyici bir hastalık olduğunu belirtmiştik. İlerlemesini durdurmanın tek yolu ise sigara kullanımını bırakmaktan geçmektedir.

Tedavinin diğer bir aşaması tozlu ve kirli ortamlardan uzak durmaktır. Hastalığın bir akciğer hastalığı olduğu düşünüldüğünde akciğerlerin temiz tutulması için gereken besinlerin kullanılması ve akciğerlerin toza kire maruz kalmaması gerekir.

İlaç tedavisi tüm hastalıklarda olduğu gibi koah hastalığında da olmazsa olmazlardandır. Koah hastalarının kanında azalan oksijeni bir şekilde takviye etmeleri gerekmektedir. Bunun için çok ağır koah hastaları oksijen maskelerini günde 10-15 saat gibi sürelerle kullanmak zorunda kalabilirler. Normal hastalarda da oksijen kullanımı çok önem arzetmektedir. Temiz havaya sahip yerlerde gezmek fayda sağlayacaktır. Bununla beraber kandaki oksijen miktarını takviye edecek ilaçlar da kullanılması gerekebilir.

Koah hastalarının her sene sonbahar mevsiminde grip aşısı yapmaları tavsiye edilmektedir. Hastalığın akciğerde seyrettiği düşünüldüğünde grip enfeksiyonunun hastaları oldukça muzdarip edeceği bir gerçektir. Dolayısıyla akciğerlerine iyi bakmalı ve bir an önce toplumumuzun en deri yarası olan sigarayı bırakmalıdırlar. Sigara hem cebimize hem de akciğerlerimize çok mühim zararlar vermektedir.  Sigara kullanmayan hastalarda koah hastalığına rastlanmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

12 yorum

 1. Fazla bilmemekle birlikte benim bildiğim kadarı kötü bir hastalık ve nefesle ilgili özellikle sigara içenlerde oluyormuş.

 2. benim annanem bu koah hastalığı olmuştu çok tehlikeli ve zor bir hastalık ölene kadar seninle beraber nasıl kurtulacağını bilemiyorsun

 3. Hastalığın isminden bilemedim nasıl olduğunu yazıyı okumaya devam edince hatırladım. Maalesef sigaranın zararları saymakla bitmiyor.

 4. şu sigara illetinden bian önce kurtulmam lazım. yoksa koah hastalığı o hastalığı bu hastalığı uğraşıp durucaz.

 5. Malesef çok kötü ve tehlikeli bir hastalık 🙁 Sigara akciğerlerin baş düşmanlarından açıkçası…

 6. İyide bu koah sadece sigaradan kaynaklanan bir hastalık değil anladığım kadarıyla. Gerçekten tehlikeli bir hastalık olduğunu yeni anladım.

 7. Çok zor bir hastalık. Dedem bu hastalık yüzünden vefat etti. Sigara en büyük etkeni. Umarım kolay bir tedavisi bulunuyor yoksa geleceğin en büyük hastalıkları arasında

 8. Allah korusun çok tehlikeli bir hastalık. Kendi elinizde olmasa bile çevre koşullarından ötürü yakalanabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir