Klima Çarpması Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Klima Çarpması Nedir?

Klima Çarpması Nedir?

Yazlarında gelmesiyle birlikte havalarda iyiden iyiye ısınmış durumda. İmkanı olanların pek çoğu evlerine, iş yerlerine klima almış durumda. Bu sayede serinlemeye çalışmaktayız. Bu yöntem sıcak zamanları serinletmek adına ideal bir yöntem gibi gözükmekte. Fakat bu çözüm yönteminin aynı zamanda pekte hoş olmayan bir duruma dönüşmesi de olasıdır. Sürekli olarak klimalı bir ortamda bulunan kişilerde klima çarpması etkisi görülebilmektedir. Bu etki özellikle vücut direnci kucuk kişilerde görülebilmektedir. Bu rahatsızlık yaşandığında kişinin yaşam kalitesi düşer, vücut hastalıklara karşı çaresiz hale gelir.

Klima Çarpması Belirtileri Nelerdir?

Klima kişi üzerinde bir çarpma etkisi oluşturduğunda ortaya çıkacak olan belirtiler diğer rahatsızlık belirtilerine benzemektedir. Bu belirtilerin başında yüksek ateş durumu gözlenmektedir. Ani olarak ısı değişimi söz konusu olduğunda, bu değişimden etkilenen vücut kendini korumak adına sıcaklığını arttırır. Sonrasında kişide iştahsızlık, halsizlik, huzursuzluk gibi belirtilere rastlanır.

Baş ağrısı

Klima çarpması oluşmansın ardından kişide baş ağrısı görülebilir. Bunun başlıca sebebi değişen ısı nedeniyle vücutta bir şok etkisi oluşmasıdır. Bu durum bir baş ağrısına neden olmaktadır.

Mide bulantısı

Klimanın kişiler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkinin en başında mide bulantısı görülmektedir. Bu durumun da ana sebebi diğer klima rahatsızlıklarında olduğu gibi ani ısı değişikliğine karşı vücudun vermiş olduğu tepkidir. Böylesine bir durumla karşılaşıldığında ılık bir duş almak iyi gelecektir. Böylece vücut normal ısısına dönecektir.

İshal

Mikroplar yada bakteriler vasıtasıyla kişinin dışkısında oluşan düzensizlik sonucu ishal rahatsızlığı oluşur. Dışkılama ishal durumunda sıvıdır. Düzenli bakımı yapılmayan klimalarda hava filtreleri arasına bakteriler girebilmektedirler. Buradaki bakteriler zamanla çoğalırlar ve ortamda bulunan insanlara bulaşarak onları hasta edebilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir