Kışın Eldiven Kullanmak Şart Mıdır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kışın Eldiven Kullanmak Şart Mıdır?

Kışın Eldiven Kullanmak Şart Mıdır?

 

 

Kışın soğuklardan vücudumuz ılıman mevsime alışık olduğu için etkilenmektedir. Kış aylarının gelmesiyle başlayan soğuklar, yağmurlar, karlar cildimizde pek çok soruna neden olmaktadır. Bu yüzden çeşitli önlemler almayı tercih ederiz. Bu aldığımız önlemler hem soğuktan korunmak için hem de cildimiz de oluşan sorunlar içindir.

 

Kış aylarının gelmesiyle birlikte atkılarımız, berelerimiz, eldivenlerimiz, kalın kalın kazaklarımız, montlarımız, örme kalın hırkalarımız, botlarımız boy göstermeye başlamaktadır. Kış aylarında üşütmeye bağlı olarak ve vücut direncimizde düşüşlere bağlı olarak nezle ve gripler de etkisini göstermeye başlamaktadır. Bu sebeple beslenmemizle vücut direncimizi arttırmaya çalışırız. Kışın güneş çok fazla olmadığı için gün ışığından faydalanma oranımız düşüktür.

 

Cildimiz yaza göre kışın daha soluk ve cansız görünüme sahip olur. Yağmurlar, rüzgârlar, karlar ile cildimizde kurumalar, çatlaklar, kızarmalar görülür. Özellikle yüzümüzde ve ellerimizde bu tarz şikâyetleri çok sıklıkta görebiliriz. Ellerimizi sürekli yıkadığımız için rüzgâra çıktığımız an ellerimizde çatlaklar ve yanmalar olmaya başlar bu durumu azaltmak için çeşitli kremler ile yumuşatmaya nemlendirmeye çalışırız ve hatta bazı durumlarda doktor önerisi ile olan ilaçlar kullanılır.

 

           Kışın eldiven kullanmak şart mıdır? Sorusunun cevabı şarttır olmalıdır. Eldiven kullanarak ellerimiz de oluşacak hasarların etkisini azaltabiliriz. Soğuk kış aylarında ellerimiz en çok soğuklardan etkilenen yapıya sahiptir. Çünkü kıyafetlerimiz ile montlarımız ile vücudumuzu soğuktan koruyoruz ama ellerimiz her zaman eldiven kullanamadığımız için en çok etkilenen organımızdır.

 

Eldiven kullanmak her ne kadar ellerimizin sağlığı için önemli olsa da bunu yapabilen insan sayısı oldukça azdır. Çünkü insanlar ellerinde eldiven oldukları zaman hareketlerinin kısıtlandığından şikâyetçi olurlar ve insanoğlu özellikle de biz Türk milleti olarak ellerimizde hissetmek isteriz. Eldiven kullandığımızda hissetme yeteneğimiz azaldığı için kullanmak istemeyiz. Ama yine de kış aylarında özellikle kar yağdığı zamanlarda ellerimize muhakkak eldivenlerimizi giymeli ve ellerimizi korumalıyız. Ellerimizde soğuktan dolayı oluşan çatlaklar ileri derece de hastalıklara sebebiyet verebileceğini de unutmamalıyız. Bu yüzden de ellerimizin nemlendirilmesi gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir