!-- Start Alexa Certify Javascript -->  Kınanın insan vücuduna faydası | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
 Kınanın insan vücuduna faydası

 Kınanın insan vücuduna faydası

Kına kavramı nedir?

 

      Kınanın insan vücuduna faydası       Kına genellikle Arabistan da yetiştirilen kına ağacının yapraklarının kurutulup, ufalanıp elde edilen bir maddedir. Bu ağaç uzunluğu ve şekli ile sedir ağacına benzer, yaprakları ile de zeytin ağacını hatırlatır. Kına ile erkekler sakal ve saçlarını, kadınlar da ellerini ve saçlarını bu sayede soyarlar. Sade şekilde kullanılan kına, çivitle beraber de kullanılır. Turuncuya yakın kırmızı güzel bir renge sahiptir. İnsanlar aynı zamanda kınayı tedavi amaçlı da kullanmışlardır.

 

 Kınanın insan vücuduna faydası

 

Kına vücuda zarar vermeden soğutucu ve kurutucu özelliğine sahiptir. Kına vücuda sürülerek, vücudun yumuşamasını ve gevşemesini sağlar. Su ile kaynatıldığında ateş yanıklarına tedavi olarak merhem etkisi gösterir. Toplama özelliğine sahip olan kına, organları güçlendirir. Kına tere yağ karıştırılarak elde edilen macunla, inatçı uyuz yaralar tedavi edilir. Ağız ve dil de oluşan yaralarda veya sivilcelere iyi geldiği görülmektedir.

 

Merhem etkisi de olan kınanın, vücuttaki ağrıyan bölgelere ağrı kesici görevi yaptığı bilinmektedir. Kına, yeni oluşmaya başlamış yaralar için faydalıdır. Kınanın saç çoğaltıcı ve kuvvetlendirici etkisi de bulunmaktadır. Kınanın renginin güzel olmasından dolayı bu renk muhabbet ve sevgi gibi hoş duyguları tahrik eder. Kendisine has başka bir yerde bulunmayan bir kokusu vardır. Çocuklarda çiçek hastalığı başladığı zaman, ayaklarının altına sürülürse gözlerinde çiçek oluşmaz.

 

Kına, macun şeklini aldıktan sonra tırnaklara sürülürse, tırnaklara güzel bir görüntü verir ve faydası olur. Kına vücuttaki cilt hastalıklarına karşıda tedavi amaçlı olarak da kullanılır. Kına ve balı karıştırıp macun şeklinde kullanılırsa, baş ağrısı ve nezleyi tedavi eder. Rutubet oluşumunda engeller.

 

Kına ile yapılan merhem ve ilaçlar vücudun ısısını düzenler ve organları gevşetir. Kumaşın ve yünün içine konulduğunda, çürümesini de önlemede yardımcı olur. Kınanın yağı da aynı susam yağı, menekşe yağı ve gül yağı gibi çıkarılır. Ayrıca kına, baş dönmesi ve sara hastalığının tedavisinde de kullanılır. Kına saça temas edildiğinde saçları siyah renk verir ve kuvvetlenmesini sağlar. Kadınlarda oluşan rahim ağrılarına ve kırık çıkığa da iyi gelmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. günümüzde binbir kimyasal boyanın olduğunu varsayarsak dogal bir saç boyası olarak kınayı her zaman tercih ederim

  2. kına yüzyıllardır atalarımız tarafından kullanılmış bir güzelllik ürünüdür ayrıca mikropları da kırar.

  3. çok kişi belki bilmez ama kına çok faydalıdır. insanlar genelde faydalarını bilmeden yaparlar ama faydası çoktur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir