Kıl Dönmesi Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kıl dönmesi Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Kıl dönmesi Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Kıl dönmesi, vücuttan kopan ya da kırılan kılların ciltte bir gözenek bularak deri altına yerleşmesi ve orada kendine bir yuva oluşturması sonucu meydana gelen bir olaydır. Rahatsızlık  genellikle kuyruk sokumu civarında olur ve daha çok erkeklerin başına gelen bir ciddi sorunlar arasındadır. Genellikle bu bölgede bakterilerin olması enfeksiyon kapılmasına ve bu gibi durumların meydana gelmesine sebep olur. Hafif sivilce gibi bir şişlik kızarıklık ve ağrıların olması özellikle de ucunun siyah olması kıl dönmesine işarettir. Bu durumda içi irin dolu apse meydana gelir. Akıntı, pis koku, ateş ve titreme gibi belirtiler oluşur. Eğer bu belirtilerin sizde olduğunu düşünüyorsanız rahatsızlığınız büyümeden derhal doktorunuza başvurun. Çünkü zaman geçtikçe enfeksiyon ve ağrılar artacak ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Kıl dönmesi daha çok 15 ile 30 yaş arasındaki insanlarda görülür. Aslında şikayetler en çok kuyruk sokumundan gelse de vücudun diğer bölgelerinde yüz, koltuk altı, bacaklar gibi yerlerde de görülme olasılığı vardır.

 

Kıllı vücutlarda kıl dökülmesinin meydana gelmesi oranı daha çoktur. Kuyruk sokumu kısmında kılların birikmesini önlemek için devamlı duş almamız gerekmektedir. Duştan sonra ki aşamada ise vücudumuzu iyice kurulamalıyız.

kıl dönmesi
Oturma şeklimiz de çok önemlidir kıl dönmesi için

Oturma şeklimiz de çok önemlidir kıl dönmesi için. Uzanarak oturmak arkaya doğru yaslanıp yayılarak oturmak, hareket ederek oturmak, uzun saatler yerimizden kalkmamak kıl dönmesi riskini arttıran sebepler arasındadır.

Kıl dönmesi ameliyatla alınmaktadır. Ameliyat tedavisi çok zor ve ağrılıdır. Kıl dönmesi olan bölge yarılarak içerisinde ki akıntı apse akıtılarak kıl oradan çekilerek çıkartılır. En önemli kısım ameliyattan sonraki evredir. İlaçla başarılı bir sonuç alamazsınız kıl dönmesi tedavisinde. Klasik ameliyatlarda hastalar 12 ila 15 gün yüzüstü istirahat etmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra hasta 10 dakika sonra işine dönebildiği için hastalığınızı kabul edip ameliyat olmalı ve bu durumdan kurtulmalısınız. Kıl dönmesi tedavisini ne kadar geciktirirseniz o kadar çok kılın derine nüfuz etmesi demektir ve ameliyatta bir o kadar daha derine gidilmesi anlamına gelir.

 

Kıl dönmesinden korunmanın yolları;

Her banyoya girdiğimizde kuyruk sokumunu dikkatlice yıkamak, her tuvaletten sonra düzgün bir şekilde temizlik rahatsızlığa yakalanmamak adına çok önemlidir. Kıyafetlerimizden dolayı vücudumuzda oluşan pamukları muhakkak cildimizden temizlemeliyiz. Eğer çok kıllı bir yapıya sahipseniz özellikle kuyruk sokumu bölgenizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Kıl dönmesinde Ameliyat Sonrası

Hastaların rahat yürümesi, kalça üzerine oturması, sırtüstü yatması serbesttir. Fakat ilk bir hafta boyunca yara üzerine uzun süreli oturmamalı, yarayı aşırı derecede zorlamamalıdır. Tuvalete gidebilir ve temizlik yapılabilir. İlk 5 gün antibiyotik ve ağrı kesici kullanılması gerekmektedir. Kişinin bu dönemde ağrısı ve sancısı olacaktır bu yüzden arı kesiciler biraz da olsa rahatlatır. Bir hafta kadar yara pansumanla kapatılır. Bir hafta pansuman yapıldıktan sonra artık banyo yapmaya başlayabilir. İki hafta sonra dikişler alınır ve hasta normal hayatına devam edebilir. Futbol, voleybol, tenis, fitness gibi ağır sporlar 1 ay sonra yapılmalıdır. Yoksa küçük bir hareketten dolayı yırtılma çatlama gibi problemler çıkabilir. Bu problemler meydana gelirse de hasta aynı yaşadığı ameliyatı tekrar yaşamak durumunda kalır.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

20 yorum

 1. Kildonmesi cok zorlu bir surec. Oturamiyorsunuz cok agri cekiyorsunuz. Yasadim ve operasyonla kendime gelebildim. Umarim tekrari olmaz

 2. Bir kere başıma geldi. Bir daha gelmemesi için çok dikkatli davranıyorum. Çok sıkıntılı bir süreç oluyor.

 3. İsmini birçok defa duyduğum bir rahatsızlık ama net bir bilgim yoktu. Baştan sona sıkıntılıymış…

 4. Surekli koltukta calisan birisi olarak bu hastaligin yakaladigi kisielrden biriyim. Kil donmesi ameliyatida gecirdim. Suan iyiyim ama tekrarlar diye korkuyorum

 5. Kıl dönmesi nedenleri genellikle çok oturmaktan ve yanlış kesimden kaynaklanıyor. Çok can sıkıcı bir durum.

 6. Kil donmesinden bende muzdaribim. Oturmakta gucluk cekiyprum cok csnim yaniyor. Sanirim operasyonsuz gecmeuecek. Biraz daha bekleyecem yinede

 7. Şahsen yaşamış biri olarak çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Hem can yakıcı hem de çözümü sıkıntılı bir problem.

 8. kıl mısın sen derler ya, demek ki kötü bir şey bu kıllık. birde dönerse kötü, dönmezse zaten hiç senin olmamıştır 🙂

 9. Kıl dönmesi arkadaşımda olmuştu. Çok oturmaktan olduğu söylendi. Arkadaşa spora falan başladı şimdi 5 yıldır fitness yapıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir