Kifoz Nedir? Neden Oluşur? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kifoz Nedir? Neden Oluşur?

Kifoz Nedir? Neden Oluşur?

Omurgamıza arkadan bakıldığında birbirleri üzerinde dizilimlerden oluşan, leğen kemiği ile kafanın tam ortasından gecen düz bir yapı olarak görürüz. Omurgaya yandan baktığımızda ise daha farklı bir görünüş hakimdir. Bu açıdan düz olmadığı ve omurların belli bir açı ile birtakım eğrilikler oluşturarak birleştiği görülür.

Göğüs ve sırt bölgelerinde oluşan kifoz kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bazı insanlar dik bir vücut yapısına sahipken, bazıları daha kambur olabilmektedirler. Kamburluk rahatsızlığının kabul edilebilecek belli başlı ölçüsü bulunmaktadır.

Ayakta duruş pozisyonunda yan çekilen radyografide ortalama olarak 20-50 derece aralığı normal kabul edilmektedir. Bu aralıklarda derece olarak bulunan kifozunuz varsa bu değerler normal sınırlar olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle aynı aileden de olsa bir kişinin diğer kişiye göre daha kambur olması normal kabul edilebilmektedir.

Duruş bozukluğuna bağlı olarak gelişen kamburluk

Normal bir ayakta duruşta orta seviyelerde kifozu bulunan bir kişinin derecesinin kötü duruş neticesinde 55 derece ve üstüne çıkması pozizyonel bir kamburluk durumunu ifade eder. Günümüz koşullarında ailelerin çocuklarda en çok gördüğü kamburluk şeklidir.

Yapısal kamburluk

Bu kamburluk türünde kişi ayakta duruşta 55 derece ve üzerindedir. Genel olarak bu rahatsızlığın altında kemik ve yumuşak dokuya bağlı olarak gerçekleşen bir rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlık omurga kırıkları, omurga kırıklarına bağlı olarak gerçekleşen sinir ve kas hastalıkları, bir takım kemik hastalıkları gibi nedenlerden oluşabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir