Katarakt Nedir ?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Katarakt Nedir ?

Katarakt Nedir ?

Katarakt , Fransızca’da dikeyinen kale kapılarına verilen bir isim. Bunu perdeye de benzetmem mümkün tabi. Bu açıdan baktığımızda göze perde inmesi gibi de düşünülebilir. Gözün arkasında bulunan merceğin yani saydam tabakasının saydamlığını yitirmesi ile beraber opaklaşması ve sislenip buğulanmasına kısaca katarakt diyoruz. Bu durumda göze giden ışınların azalması ile beraber görmede zayıflık ve bulanıklık meydana gelmektedir. Kişiler sanki buğulu bir camdan dışarı bakıyormuş gibi hissederler ve bulanık görüntü oldukça can sıkıcı bir hal almaya devam edebilir. Gözün doğal lensinin de bulanıklaşması sürecin devamında doğal bir sonuçtur. Katarakt hastalığı genellikle orta yaş üstü kişilerde ortaya çıkmakla beraber yenidoğan bebeklerde ve diyabetli hastalarda da karşılaşılabilen bir durumdur. Bu hastalık bazen de dışarıdan bir darbe sonucu fiziksel yıpranma ile de meydana gelebilmektedir.

Katarakt Hastalığında Belirtiler

 • Görme Yeteneğinde günden güne oluşan azalma ve bulanıklık
 • Işığa karşı oluşan hassasiyet durumu ve göz kamaşmaları
 • Çift Görme Durumu ve Okuma zorluğu
 • Gece görüşünde bozulma, ışığın da iyice azalmasıyla daha da artar.
 • Gözlük numaraların çok sık değişir ve renklerde canlılık azalır.

Katarak Hastalığında Tanılama

Katarakt hastalığının tanılamasında rutin bir göz muayenesi bile yeterli olmaktadır. Ancak doktorlar göz basıncını ve göz numaralarını da ölçerek ve gözü mikroskobik olarak incelemeleri sonucunda kesin tanıyı koymaktadırlar.

Katarakt Hastalığında Tedavi

katarakt
Katarakt Rahatsızlığı Gözlükle tedavi edilemez.

Öncelikle belirtmek gerekir ki göz rahatsızlıkları gözlük ile tedavi edilmezler ve düzeltilmeleri için ekstra müdahaleler gerekir. Katarakt hastalığında ise gözlükle geçici konfor dahi mümkün değildir ve mutlaka ameliyat gereklidir. Günümüzde iğnesiz ve narkozsuz dahi modern tetkiklerle ameliyat yapılabilmekte ve hsata gün içinde evine gidebilmektedir.

Genel olarak ameliyat esnasında göze mercek yerleştirilmesi tedavisi uygulanmaktadır. Yapay göz içi lensi olarak adlandırılan “IOL” adı verilen bu mercek görme kusurunu ortadan kaldırmaktadır. Tabiri caiz ise göz perdesini kaldırmaktadır. Göz hekiminin alanında uzman olması ve merceğin kalitesi de tedavide çok önemlidir. “Fakoemülsifikasyon yöntemi” adı verilen modern yöntemde korneada açılan küçük bir kesitten mercek parçalara ufak ufak ayrılarak vakumlanıp alınmakta ve aynı kesit içinden mercek yerleştirilerek dikişsiz tekrar kapatılmaktadır. Local anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatta en ufak bir ağrı sızı hissedilmemektedir.

İkinci Bir Ameliyat Gerekir mi?

Hasarlı lens tamamen alındığı için ve göz içine bir lens yerleştirildiği için lensin kalitesinde sorun yoksa bir daha asla ameliyat gerekmemektedir.

 

Tedavi Öncesi ve Sonrasında Dikkat!

 • Hastalarda kataraktın durumuna göre aspiri benzeri kan sulandırıcı ilaçların 3 gün önceden kesilmesi gerekmektedir.
 • Ameliyat sabahı yapılacak kahvaltı hafif olmalıdır.
 • Ameliyat günü yüz dezenfekte bir şekilde yıkanmalıdır.
 • Ameliyatan sonra eve yanlız dönülmemeli ve 36 saat içerisinde veya hemen sonrasın da tekrar kontrole gelinmelidir.
 • Damla tedavisi sırasında eller iyice dezenfekte edilmelidir.
 • Damla kullanılmadan önce iyice çalkalanmalıdır.

Katarakt benzeri ameliyatlarda kullanılan mercekte düzeltme özelliği de bulunduğundan hastaların ameliyattan sonra gözlüksüz bir yaşam sürmeleri mümkün olmaktadır. Sadece miyop ve hipermetrop gibi hastalıklarda yapılan optik düzeltmeler katarakt merceği ile de mümkün olmaktadır. Hastalar daha konforlu ve net bir dünya ile karşılaşmaktadır.

Ameliyattan sonraki süreç ilk 1 hafta çok önemlidir. Göze fazla dokunulmamalı ve temiz tutulması sağlanmalıdır. Tedavi edici damlalar aksatılmamalıdır. Gözlerimiz vücudumuzdaki dışadönük en hassas noktalar olduğundan herhangi bir enfeksiyon riskine de açık durumdadırlar ve bunun önüne geçilmesi için çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Not : Önceki Yazılarımızdan olan ve yine bir göz kusuru problemi miyop rahatsızlığı ile ilgili olarak makalemizi okumanızı öneririz.  Sağlıklı günler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

10 yorum

 1. Yasli hastaligi olarak biliyorum ben bunu. Anne annemde olmusru . Kisa bir operasyonla duzelttiler. Goruntusu epey bozulmustu sanirim. Goremiyodu son zamanlarda saglikli olarak

 2. Sosyal medyada insanları paranoyaya sokacak çok fazla sağlık sitesi var, bu konuda insanları düşünen bir çizgiye sahip olduğunuz için teşekkürler..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir