Karaciğer Nerede Ve Ne İşe Yarar? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Karaciğer Nerede Ve Ne İşe Yarar?

Karaciğer Nerede Ve Ne İşe Yarar?

 

Vücudumuzda karaciğerimiz, göğüs kafesine bağlı olan diyaframın hemen alt kısmında yer almaktadır. Boyut olarak vücudumuzdaki en büyük organ olup rengi bordoya yakındır. Ağırlık olarak ise yetişkin bir insanda 3 kiloya yakın bir ağırlığı bulunmaktadır.

Karaciğer, yediğimiz besinlerin sindirilmesinde büyük rol oynar, bunun yanı sıra vücudumuzdan zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.

karaciğer

Besinlerin sindirilmesi olayı karaciğerin safra üretmesi ile gerçekleşir. Gün içerisinde 1 litrelik safra salgılaması yapar. Aynı zamanda geçtiği ortamda asit değerini düşürerek baza dönüştürür. Karaciğerin vücudumuzdaki diğer bir görevi ise vücut ısısını dengelemektir.

Safra salgılandıktan sonra sırasıyla önce safra kesesine sonra ise ince bağırsağa doğru ilerler ve bu salgı yağ sindirimine yardım eder.

Karaciğer görevini yerine getirmediği taktirde safra kesemizde taş, karaciğerde iltihaplanma, siroz hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi en çok rastlanan önemli hastalıklar meydana gelir.

Karaciğer depolama yapma özelliğine de sahiptir. Kanımızda bulunan fazla glikozu, glikojen olarak dönüştürüp depolar. Vücudumuzda bulunan vitaminlerin bazılarını da depolar. Vücutta oluşan enfeksiyonlara karşı bağışıklık gösterir ve protein sentezleme, kolesterol sentezleme de yapar. Karaciğere en çok zarar veren şey ise alkoldür.

Alkolü ve birden fazla kimyasal maddenin kandan temizlenmesini gerçekleştirir. Yukarıda belirtmiş olduğum glikozu, glikojene çevirme olayı aslında tam olarak fazla olan şekerin nişasta olarak depolanması olayıdır. Bunların yanı sıra aminoasit üretiminde, şeker metabolizması oldukça önemli bir rol oynar.

karaciğer

Karaciğer zarar gördüğü takdirde ciddi anlamda bağışıklık düşmesine neden olur. Karaciğerin görevlerini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için alkolden kesinlikle uzak durulmalı, kolesterole dikkat edilmeli bunu biraz açacak olursak yağlı besinler, aşırı şeker ve tuzdan uzak durulmalıdır. Alkol ve kolesterol dışında düzenli uyunmalı, sabah uyandığımızda mutlaka tuvalete çıkılmalı, günün en önemli öğünü olan kahvaltı iyi bir şekilde yapılmalı ve son olarakta beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor.

Anlaşılacağı üzere vücuttaki en önemli organlarımızdan birisi karaciğerdir gerek karaciğer sağlığı gerek ise vücudumuzun genel sağlığı için yeme içme alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Herkes tarafından bilinen zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Sağlıklı günler.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir