!-- Start Alexa Certify Javascript --> Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır?

 

 

Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır?       Karaciğer, organlardan en farklı olanıdır çünkü kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden organ nakli sırasında tamamının değil bir kısmının nakledilmesi yeterlidir. En çok nakil bu organda yapılır çünkü canlı insandan alınabilir ve bağışlayıcının hayatını tehlikeye sokmaz. Diğer bir açıdan sağlık alanında cansız bağışlayıcıdan alınan karaciğerin ikiye bölündüğünde iki farklı hastayı kurtarabildiği keşfedilmiştir.

 Canlı Bağışlayıcıdan Alınan Karaciğer

 

Karaciğer hastaları canlı vericilerden karaciğer temin edebildikleri için nakil sıralarını beklemek zorunda kalmadan tedavi olabilir. Türkiye’de organ bağışı çok fazla yaygın olmadığı için bazı hastalar nakil sırasını beklerken hastalıklarının ilerlemesiyle hayatlarını kaybediyor. Karaciğer hastalarında bu durum çok az görülür.

 

 Karaciğerin Ne Kadarlık Bir Kısmı Alınır?

 

Hastanın durumuna göre bu organın yüzde kırkı ile yüzde yetmişi arasında bir kısmı alınır. Fakat önemli bir husus bulunuyor. Bu nakil ameliyatında bağışlayıcının safra keseside çıkartılmaktadır.

 

 Herkes Karaciğer Bağışlayabilir mi?

 

Organ bağışlayabilmek içi bazı hususlar vardır. Öncelikle on sekiz ile altmış yaş arasında olunmalı. Bağışlayan kişi fazla kiloya sahip olmamalı ve bu kişi eğer kadınsa hamile olmamalıdır. Bağışlayıcıda hiçbir hastalık olmamalı ve hiçbir ilaç kullanmıyor olmalıdır.

 

 Organ Naklinden Kan Bağı

 

Türkiye’de dördüncü dereceye kadar olan akrabalar karaciğer bağışçısı olabilir. Eğer kan bağı yoksa nakil işlemine hastane kurulu karar verir. Kan bağı olması vücudun organı reddetme riskini azaltmaz. Bu yüzden yapılan nakil işlemi sonrasında her iki hasta gözlem altında tutulur.

 Karaciğerin Normal Boyuta Ulaşması

 

Karaciğer nakil işleminde hemen sonra kendini yenilemeye ve büyümeye başlar. İlk iki hafta yenilenme sürecinin en hızlı olduğu hastalardır. Nakil işleminden üç ay sonra karaciğer normal boyutlarına ulaşır.

 

 İyileşme Süreci

 

Nakilden sonra hastalar bir hasta gözetim altında tutulur. Sakınca görülmediği takdirde taburcu edilirler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir