Karaciğer Kanseri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri Nedir?

Karaciğer organında kötü huylu tümörlerin oluşmasına karaciğer kanseri denir. Tüm kanser türleri içinde en az rastlanan kanser türüdür. Erkeklerde kadınlara nazaran çok görülür. Kansere yakalanmış 100 kişiden 1 tanesi karaciğer kanseridir. Karaciğer içindeki safra bölgesinde kolanjiyokarsinom adı verilen tümörler karaciğer kanserine neden olur. Karaciğerde en sık görülen tümör çeşidi metastazlardır. Karaciğerde oluşan tümörler vücudun her bölgesine sıçrayabilir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Karaciğer kanserinde ilk dönemde herhangi bir belirti oluşmaz. Karaciğer kanseri karında oluşan şişkinlikler, ciltte oluşan sararmalar, kaşınmalar, karnın sağ üst kısmından sırta doğru vuran şiddetli ağrılar, ani kilo vermeler, uzun süren iştahsızlık durumları, yemeğin az tüketilmesine rağmen kişide oluşan şişkinlikler, geceleri ateşli terlemelerin gözükmesi, idrar renginde koyulaşma, doluk dışkılar belli başlı belirtileridir.

Karaciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir ?

HTC en yaygın görülen karaciğer kanseridir. Bu kanserin farklı tedavi yolları vardır. Hastaların en fazla fayda gördüğü tedavi yöntemi cerrahi tedavilerdir yani ameliyatlardır. Tümörler ameliyatla karaciğer içinden çıkartılır. Karaciğerin çok hasar görmesi durumunda kişiye karaciğer nakli yapılarak tedavi sürecine devam edilir. Cerrahi müdahaleyi kaldıramayacak vücutlar için kemoterapi ve radyoterapi yapılır.

Karaciğerde en sık görülen tümör metastazlardır. Bu tümör de tıpkı HTC gibi sesiz sedasız ilerler. Bu tümörlerde ilk tedavi yöntemi cerrahi operasyonlardır. Tedavi karaciğerdeki bu tümörün hangi organlara sıçradığı tespit edilerek yapılır.

Karaciğer ameliyatları en ağır ameliyat guruplarındandır. hasta bu ameliyattan sonra kendini toparlaması zaman alır. Hastanın karaciğer ameliyatı olabilmesi için sağlam bir bünyeye sahip olması gerekir. Bünyesi sağlam olmayan kişilere radyoterapi ve kemoterapi uygulanır. Hasta aşamalı olarak ameliyatlara girer. İlk aşamada tümörlerin bir bölümü karaciğerden temizlenir. Sonraki aşamada karaciğeri besleyen lob damarları takılır. Son aşamada bu lob ameliyatla çıkartılır. Bu tedavide amaç tümörlerin tamamen temizlenmesini sağlamaktır. Kanser teşhis edildiğinde tümör karaciğere iyice işlemişse kemoterapi uygulanır. Kemoterapi sonrası hasta yeniden değerlendirmeye alınıp gerekirse cerrahi operasyonlar yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© Ferza