Kanser Belirtileri Nelerdir?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanserin 16 belirtisi

Cildinizdeki Değişiklikler

Teninizde beliren, cildin boyutunda, şeklinde ya da renginde değişikliğe neden olan yeni bir nokta ortaya çıkması bir kanser belirtisi olabilir. Cilt üzerinde görülen bu kanser türü çoğunlukla cilt kanseri olarak adlandırılır.

kanser nedir
Teninizde beliren, cildin boyutunda, şeklinde ya da renginde değişikliğe neden olan yeni bir nokta ortaya çıkması bir kanser belirtisi olabilir.

Ayrıca vücudunuzda diğerlerinden farklı bir oluşum da yine tehlike arz edebilir. Alışılagelmişin dışında vücudunuzda normal dışı izleriniz varsa veya bu izler yeni oluşmuşsa geç kalmadan doktorunuza muayene olmaya gidin. Doktorunuz gösterdiğiniz izlerin ne olduğu konusunda bir dizi muayene yapacak ve bölgeyi yakından incelemeye alacaktır. Gerekli görürse küçük bir parça bölgeden alınarak biyopsi için incelemeye gönderilecektir.

Öksürük

Belirli bir nedeni olmadan oluşan öksürükler bir kanser habercisi olabilir. Ancak çoğunlukla öksürüğe astım, asit reflüsü ya da enfeksiyonlar neden olur. Fakat  öksürük sırasında zaman zaman kan gelme gözlenirse ve sigara tüketiyorsanız mutlaka doktorunuza müracaat edin. Akciğer kanseri oluşup oluşmadığı konusunda gerekli görürse doktorunuz size testler uygulayacak ve göğüs grafisi isteyecektir.

Göğüste Değişiklikler

Göğüs kısmında görülen değişimler genellikle kanser belirtisi değildir. Ancak kafanızda soru işareti kalmaması ve özellikle bir sorun varsa erken teşhis açısından böyle bir durumda doktor tarafından kontrole girmek en uygunudur. Göğüslerinizde fark edeceğiniz herhangi bir topak, meme başında değişiklik, kızarıklıklar ya da kalınlaşmalar doktora gitmek için yeterli sebeplerdendir. Doktor yapacağı fiziki muayene, mamografi, Mr ve gerekli görürse biyopsi ile sonuca gidecektir.

Şişkinlik

Stres nedeniyle ya da yaptığınız beslenme şeklinden dolayı bir şişkinlik hissiyatı yaşayabilirsiniz. Ancak bu durum zamanla geçmezse ve yorgunluk, kilo vermeler ya da sırt ağrısı oluşursa bu şüpheli durum karşısında bir doktora görünmeniz gereklidir. Bayanlarda görülen sürekli şişkinliğin kaynakları arsında yumurtalık kanseri görülebilmektedir.

İdrar yapma Sırasındaki oluşan Sorunlar

Birçok erkek normal zamandaki yaşantısına göre bazen daha sık idrara çıkabilir ya da idrarında tutamama sorunuyla karşılaşabilir. Bu tür durumlar genel olarak büyümüş prostattan kaynaklanır. Ancak belirtiler prostat kanserine aitte olabilir. Kesin sonuç için belirtileri kendinizde görüyorsanız bir doktora başvurunuz.

Şişmiş lenf düğümleri

Vücudumuzda boyun bölgesinde, koltuk altı kısımda ve diğer bir çok yerde küçük fasulye büyüklüğünde bezeler vardır. Bu bezelerin şişmesi genellikle bir soğuk algınlığı ile ya da boğaz enfeksiyonuyla vücudun savaştığı anlamına gelmektedir.

lösemi nedir
Vücudumuzda boyun bölgesinde, koltuk altı kısımda ve diğer bir çok yerde küçük fasulye büyüklüğünde bezeler vardır.

Ancak lenfoma ve lösemi gibi bazı kanser türleri de bu bezelerin şişmesine neden olabilir. Kesin sebebi belirlemek için doktorunuzla görüşün.

Tuvalet kullanımı sonrasında görülen kan

Tuvalet kullanımı sonrası kan görme durumunuz olursa doktorunuzla görüşmelisiniz. Dışkıda kan görülmesi hemoroid olarak bilinen, şişmiş ve iltihaplı olan damarlardan dolayı oluşmaktadır. Ancak kolon kanseri ihtimalini düşünmek gereklidir. İdrar yapma sırasında görülen kan ise idrar yolları enfeksiyonuna işaret olabilir. Ancak aynı belirtiler böbrek ya da mesane kanserinde de görülür. Yine kesin teşhis için böyle bir durumda ilk iş doktora gitmektir.

Testiste Değişiklikler

Testislerde normal durum dışında anormal bir şişlik görürseniz acilen doktorunuzla görüşün. Doktorunuz yapacağı fiziksel muayene ile bölgede tümör olup olmadığını anlamak isteyecektir. Ayrıca gerekli görmesi halinde ultrason taraması isteyecektir.

Yutma

Sık görülen durumlardan birisi de, asit reflüsü ya da bazı ilaç kullanımı sonrasında yutkunmada zorluklar olmasıdır. Bu durum özofagus ‘un habercisi olabilir. Doktorunuz size baryum röntgen gibi birtakım testlere tabi tutacaktır.

Sıra dışı Vajinal Kanama

Her zaman ki normal kanamalardan olmayan sıra dışı kanamalar, neden olarak miyomlar ve bazı doğum kontrolü türleri gibi birçok sebepten olabilir. Ancak dönemleriniz arasında ve cinsel ilişki sonrasında kan gelme olayı görüyorsanız bu durumu netleştirmek adına doktorunuza görünmelisindir. Menopoz sonrasında oluşan kanamalar normal olmadığından böyle bir durumda yine vakit kaybetmeden doktora görünülmelidir.

Ağız Sorunları

Ağzınızda birkaç hafta içerisinde iyileşmeyen, beyaz ve kırmızı lekeleriniz varsa bir doktora görünme zamanınız gelmiş demektir. Bu durum özellikle sigara içenler için daha önemlidir. Geçmeyen yaralar bir kanser habercisi olabilir. Yine bunların dışında yanağınızda yumru, çenenizde hareket güçlüğü ve ağızda ağrıda uzman bir hekime gidilmesi gereken durumlardandır.

Kilo kaybı

Diyet yaptığınızda, yeme ve içme şekillerinizi değiştirdiğinizde kilo kaybetmeniz normaldir. Bununla birlikte stres, tiroit problemleri gibi sorunlarda sizde kilo kaybı oluşturabilir. Saydığımız durumlar dışında hızlı bir şekilde egzersiz yapmadan verilen kilolar normal değildir. Bu durum mide, yemek borusu, pankreas, akciğer kanseri gibi hastalıkların ilk bulgusu olarak gözlenebilir.

Ateş

Ateşlenme genellikle çok kötü bir durumun habercisi olmaz. Vücudun enfeksiyonla savaştığını gösteren bir belirtidir. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. Ancak geçmeyen yüksek ateş lenfoma ve lösemininde belirtisi olabilmektedir.

Mide yanması veya hazımsızlık

Herkes hayatı boyunca bir kez de olsa mide yanması yaşamıştır. Bu yanma hissi bazen diyet yüzünden bazen stresten kaynaklanabilir. Mide yanması sorunu yaşayıp yeme alışkanlığını değiştirmiş ve buna rağmen hazımsızlık sorununuz devam etmekteyse bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz yanmanın nedenini öğrenmek için birtakım testler yapacaktır. Geçmeyen yanmalar mide kanseri habercisi olabilir.

Yorgunluk

Günlük hayatta yaşadığınız birçok şey sizi çok yorgun düşürebilir. Fakat yorgunluk lösemi gibi bazı kanser türlerinin belirtisi olabilir. Kolon ve mide kanseri gibi hastalıklarda sizin fark etmediğiniz şekilde kanamalar olabilir. Bu olay sizi yorgun hissettirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Kanser gunumuzde cok fazla rastlanan bir hastalik oldu. Ozellikle akciger kanseri cok yayginlasti. Dikkatli olmak lazim.

  2. Hayatımda en çok korktuğum hastalıktır kanser. Sayısız da türü var. İnşallah kimse hiçbi kanser türüne yakalanmaz.

  3. Dogalliktan uzaklastikcs kanser gun gectikce artiyo. Eskiden hic duymazdik bole hastaliklar. Teknoloji ilerliyo ve yan etkisi de malesef kanser olarak bize geri donuyo

  4. Kanser cagimizin en berbat hastaligi. Etrafimizda bu kadar genetigi degistirilmis besin maddesi varken istesek de kacamiyoruz sanirim bu dertten.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir