Kan Tahlillerindeki Bazı Kısaltmalar... | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kan Tahlillerindeki Bazı Kısaltmalar…

Kan Tahlillerindeki Bazı Kısaltmalar…

Kan Tahlillerindeki Bazı Kısaltmalar…Yapılan kan testlerinde bir çok kısaltma olduğunu, kan tahlili yaptıran herkes fark etmiştir. Ancak çoğu insan bu tip kısaltmaların ne anlama geldiği hakkında pek de bilgi sahibi değildir. Bu tip değerler kanla ilgili bir çok bilgiyi vermektedir. Şimdi sizlere bazı kısaltmalar hakkında ufak da olsa bilgiler aktarmaya çalışacağız.

PDW Nedir?

Yapılan kan testlerinin hepsi de PDW değerleri hakkında bilgi bulunmaktadır. PDW değerleri insan sağlığı için oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. PDW, kanda mevcut olan trombosit büyüklüğünün, dağılımının ne aralıkta olduğu anlamına gelmektedir. Normal olarak kabul edilen PDW değerleri %44 ila %56 arasında kabul görmektedir. PDW hakkında daha detaylı bilgi elde etmek için, PDW Nedir? Yazımıza göz atabilirsiniz.

MCHC Nedir?

Kan değerlerinin ne durumda olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için MCHC değerlerine bakılmaktadır. MCHC, bir tek kan hücresindeki hemoglobin miktarına verilen addır. Uzun süren halsizlik durumları, güç kaybı ve vücutta ortaya çıkan sebepsiz morluklarda MCHC değerlerine bakılmaktadır. MCHC düşüklüğü ve yüksekliği tedavi edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. MCHC düşüklüğü ve yüksekliği, hayat kalitesini düşüren konular arasında yer alır. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, MCHC Nedir? Konumuza göz atabilirsiniz.

HGB Nedir?

Yapılan her türlü kan testinde mutlaka verilen değerler arasında yer almaktadır. Yaptırdığınız kan teste hangi konu üzerine olursa olsun, mutlaka HGB değerleri hakkında bilgi verir. HGB kandaki kırmızı kan hücrelerinin miktarı hakkında bilgi verir. Kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen taşımakla görevlidir. HGB’nin genel olarak düşüklüğü sorun çıkaran konular arasında yer alır. HGB düşüklüğü organların oksijensiz kalmasına sebep olarak, çeşitli hastalıkların çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebepten dolayı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Konu hakkında daha detaylı bilgi etmek için, HGB Nedir? Adlı makalemize göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir