Kalp romatizması Hastalığı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kalp romatizması Hastalığı

Kalp romatizması Hastalığı

Romatizmal kalp hastalığı (RHD) yani Kalp romatizması , günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki çocuklarda görülmüş en sık kalp hastalığıdır. Romatizmal ateşten kaynaklanan küresel hastalık, gelişmekte olan ülkelerde, özellikle de yoksulluğun çok yaygın olduğu ülkelerde yaşayan çocuklarda orantısız bir fazlalıkla görülmekte.

RHD (Kalp romatizması Hastalığı) aslında önlenebilen ve kontrol altına alınabilen romatizmal ateşten kaynaklanan kronik bir kalp rahatsızlığıdır. Bahse konu olan Romatizmal ateş, önceki grup A streptokok (strept) enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Strep enfeksiyonu antibiyotik tedavisi romatizmal ateşi önleyebilir. Ayrıca düzenli antibiyotikler romatizmal ateşli hastaların daha strep enfeksiyonlarına yakalanmasını ve hasarının ilerlemesini önleyebilir.

Kalp romatizmasının sonuçları

Akut romatizmal ateş gerçekleşmesi durumunda kalp, eklemler ve merkezi sinir sistemini etkiler. Akut romatizmal ateşin en başlıca önemi kalp kapaklarının fibrozisine neden olmasıdır. Bu durumun sonucu, kalp kapakçıkları kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve ölümle sonuçlanır.

kalp romatizması
Kalp romatizmasının sonuçları

Gelişmiş ülkelerde görülen romatizmal ateşin azalmasının nedeninin, yaşam koşullarının diğer az gelişmiş ülkelere nazaran iyileştirilmesi ve A grubu streptokok enfeksiyonunun tedavisinde antibiyotik kullanımının yaygın oluşunun sağladığı düşünülmektedir. Kötü konut ve yaşam koşulları, yetersiz beslenme ve sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan eksiklik bu hastalığın gelişmekte olan ülkelerde devam etmesinde büyük rol oynuyor.

Kalp romatizması hastalığının belirtileri

Romatizmal ateş ve RHD’nin neden olduğu küresel hastalık olayı şu anda düşük gelirli ülkelerde yaşayan çocuklar ve genç erişkinler için orantısız bir şekilde gerçekleşmekte ve yılda yaklaşık olarak 233.000 ölümden sorumludur.

Günümüzde en az 15.6 milyon kişinin, önümüzdeki beş ila 20 yıl içinde ise tekrar tekrar hastaneye yatırılmalarına ve genellikle gerçekleşmesi zor kalp ameliyatı geçirmeleri öngörülmektedir.

Bu durumdan en kötü etkilenen alanlar Sahra altı Afrika, güney-orta Asya, Pasifik ve Avustralya ve Yeni Zelanda yerli nüfuslarından oluşan gelişmemiş dünya nüfusudur.

Afrika, Asya, Doğu Akdeniz bölgesi ve Latin Amerika’daki tüm öğrencilerin yüzde 1 kadarı  ise hastalığın belirtilerini gösteriyor.

Kalp romatizması Hastalığının Tedavisi

Akut romatizmal ateşin birincil önlenmesi gereken kısmı yani ilk atakların önlenmesi, A grubu streptokokların neden olduğu akut boğaz enfeksiyonlarının tedavisi ile başlanır. Bu, 10 güne kadar oral antibiyotik (genellikle penisilin) ​​veya tek bir intramüsküler penisilin enjeksiyonuyla sağlanmaktadır.

Daha öncesinde romatizmal ateş atağına maruz kalmış olan insanlar, hastalığın tekrarlaması riskinn altındadırlar.; bu da kalbe verilen hasarı kötüleştirir. Akut romatizmal ateş tekrarlayan atakların önlenmesi, ikincil olarak yapılacak önleme olarak bilinir. Bu önleme düzenli antibiyotik verilmesini gerektirir ve uzun yıllar bu tedavinin devam ettirilmesi gerektirir. İkincil korunma programlarının şu anda birincil korunmadan RHD’nin önlenmesinde daha uygun maliyetli olduğu anlaşılmaktadır.  Yoksulluğun hafifletilmesi çabalarına ek olarak düşük gelirli ve orta gelirli ülkeler için uygulanabilir bir seçenek olabilir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. çok önemli ve dikkate alınması gereken bilgiler. genci yaşlısı dememeli her yaştan insanın kalp için gerekli önemleri alması gerekli.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir