Kalp krizi ve Kalp Hastalıkları

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kalp krizi ve Kalp Hastalıkları

Kalp krizi ve Kalp Hastalıkları

Günümüzde Her yıl bir binlerce insan ülkemizde Kalp krizi geçiriyor. Oluşacak bir Kalp krizi veya miyokard enfarktüsü (MI), kalp kası için kalıcı hasara neden olabilir. “Myo” kas, “kardiyal” kalp, “enfarktüs” ise atardamarın tıkanması ile kan dolaşımının olmaması halinde doku ölümü meydana gelmesi demektir

Kalp Krizi geçirme Sırasında Ne Olur?

Kalp kasının beslenmesi için sürekli olarak oksijen açısından zengin bir kan tedarik emek gerektedir. Koroner arterler kalbe bu kritik kan tedarikini gerçekleştirir. Eğer Koroner arter rahatsızlığınız varsa, bu arterler daralır ve gerektiği gibi kan akımı gerçekleşemez. Yağlı madde, kalsiyum, proteinler ve inflamatuvar hücreler arterlerde farklı boyutlarda plaklar oluşturarak tıkanmaya sebep olur. Plak birikintileri dışarıda sert ve içeride yumuşak ir yapıya sahiptir.

kalp krizi
Kalp Krizi geçirme Sırasında Ne Olur?

Plak sert olduğunda dış kabuk çatlakları (plak rüptürü), trombositler (pıhtaya yardımcı olan kanda disk şeklindeki parçacıklar) bölgeye gelir ve plak çevresinde kan pıhtıları oluşmasına neden olur. Bir kan pıhtısı arteri kan akısını tamamen engelliyorsa, kalp kası oksijene  aç haline gelir. Kısa sürede kalp kası hücrelerinin ölümü meydana gelmeye başlar ve kalıcı hasar oluşur. Olağan dışı bir durum olsa da, kalp krizi de koroner arter spazmından kaynaklanabilir. Koroner spazm esnasında, koroner arterler kanın geçişini kısıtlar veya spazmını açıp kapatarak kalp kasına (iskemi) kan akışını azaltır. Bu durum dinlenme halinde oluşabilir ve önemli koroner arter hastalığı olmayan insanlarda da ortaya çıkabilir.Her koroner arter kalp kası bir bölgeye kan yetiştirir. Kalp kasında oluşan hasar miktarı, bloke arter tarafından verilen alanın büyüklüğüne ve aynı zamanda yaralanma ile tedavi arasındaki zamana bağlıdır. Kalp krizi bittikten bir süre sonra kalp kasının iyileşmesi başlar ve yaklaşık sekiz hafta kadar sürer. Tıpkı bir cilt yarası gibi, kalbin yarası iyileşir ve hasar gören alanda bir yara oluşur. Ancak, yeni yara dokusu eskisi gibi olmaz. Dolayısıyla kalp pompalama yeteneği Kalp krizi sonrasında azaltılır. Kayıp pompalama yeteneği miktarı, skarın büyüklüğüne ve yerine bağlıdır.

Kalp krizi semptomları Ve Belirtileri

Kalp krizi semptomları şunlardan oluşur;

 • Göğüs, kol veyahutta göğüs kemiğinde başlayacak rahatsızlık, basınç, ağırlık ya da ağrı
 • Sırtta, çenede, boğazda veya kola yayılan ağrılı rahatsızlık
 • Hazımsızlık veya boğulma hissi (bu durum mide ekşimesi gibi hissedilebilir)
 • Terleme, terlemeyle birlikte yda ayrı olarak mide bulantısı, kusma yada baş dönmesi
 • Aşırı güçsüzlük hissi, kaygıyada nefes darlığı
 • Hızlı veya düzensiz şekilde kalp atışları

Kalp krizi sırasında semptom ve belirtiler yaklaşık olarak 30 dakika veya daha uzun sürer . ancak Bazı insanlada herhangi bir semptom (“sessiz” miyokard enfarktüsü) olmadan kalp krizi gerçekleşir. Bu türden belirti vermeden gerçekleşen Kalp krizi  daha çok şeker hastalığı olanlarda daha sık görülür.

Bir kalp krizi geçirirsek ne yapmalıyız?

Kalp krizi geçirdikten sonra, hasar miktarını azaltmak için yapılması gereken tıkanmış arteri açmaktır. Bunu gerçekleştirebilmek adına çabuk tedavi gereklidir. Kalp krizinin ilk belirtilerinde acil tedavi çağırın (112 yi arayın). Kalp krizini tedavi etmek için en uygun zaman ilk belirtilerin başlamasından itibaren bir ila iki saat içindedir. Daha uzun süre beklemek, kalbinize verilen hasarı arttırır ve hayatta kalma şansınızı azaltır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Benimde sol koljmda bir kac gundur gecmeyen bir agri vardi. Dojtora gittim ancak korktugum gibi bir sey cikmadi. Sanirim bir zorlama yaptim kolumda. Ancak kalp krizi konusunu onemsemek ve bos gecmemek gerekiyor. bu konuda en ufak bir ihmal hayati teglikeye neden olmakta

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir