Kalp Yetmezliği, kalp Yetmezliği belirtileri

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kalp Yetmezliği Ve kalp Yetmezliği belirtileri

Kalp Yetmezliği Ve kalp Yetmezliği belirtileri

Kalp hastalıkları dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen ve sonucunda ölümle karşılaşılabilen ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Bu kalp hastalıklarından birisi olan kalp yetmezliği de özellikle 65 yaş üstü kişilerde görülen ve kişiyi genellikler hastaneye kaldırarak tedavisine başlanan bir tür kalp hastalığı dır. Önceki yazılarımızda kalp krizi rahatsızlığından bahsetmiş ve ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmış, kalp krizinin belirtileri ve kalp krizinin tedavi yolları hakkında bilgi vermiştik. Bu makalemizde siz değerli ziyaretçilerimize kalp yetmezliği hakkında bilgiler aktarmaya çalışacak, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında açıklayıcı içerikler sunacağız.

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği hastalığını ilk duyanlar kalbin çalışmayı bıraktığını düşünür. Hâlbuki bu rahatsızlıkta kalp çalışmayı bırakmaz. Yetmezlik kelimesinden anlaşılacağı gibi kalp işlevini tam yapamamakta ve pompalama gücü normalden zayıflamış demektir. Kalp yetmezliği durumunda kan kalpten çıkarak vücuttan daha yavaş geçer, bu durumda kalpteki basınç artar. Sonuç itibariyle bu durumdan dolayı kalp vücudun ihtiyacı olan oksijeni ve besinleri diğer hücrelere ve dokulara pompalayamaz. Kalbin odacıklarında vücuda pompalanacak kandan daha fazla kan tutulur ve bu nedenle gerginlik artar. Sonrasında kalp kas duvarları zayıflar ve etkili bir kan pompalama yapılamaz. Bu olay diğer organlarında tepkisine neden olur. Örneğin böbrek su ve tuz atılım görevini yeterince yerine getiremez. Kollarda, bacaklarda, ayaklarda, ayak bileklerinde ve diğer organlarda sıvı birikmesi ile konjestif kalp yetmezliği durumu ortaya çıkar.

Kalp Yetmezliği Neden oluşur?

kalp yetmezliği
Kalp yetmezliği kalp kasına zarar veren bir çok olaydan dolayı oluşabilir.

Bu olay kalp kasına zarar veren birden çok koşuldan dolayı oluşabilir. Koroner kalp hastalığı, kalbe kan ve oksijen götüren atardamarların hastalığı, korona arter hastalığı, kan akısında azalmaya neden olur. Arterler ciddi şekilde tıkanır ve daralırsa kalp oksijen ve besinler açısından açlık çeker.

Kalp krizi: Kalp krizi olayı koroner arter birden bire tıkandığında görülür ve bu durumda kalp kasına kan akışı durur. Kalp kası bu durumda hasar görebilir veya tam olarak çalışmayan yaralı bir alanı olabilir.kalp krizi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kardiyomiyopati : Bu terim alkol alma yada uyuşturucu almak gibi ,atardamar yada kan akışındaki problemler dışında kalp kasında hasar oluşması demektir. Kalbi aşırı şekilde işleyen koşullar, örneğin böbrek hastalıkları, diyabet, tiroid hastalığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar kalp yetmelziğine neden olabilmektedir.

Kalp Hastalığı ve Konjestif Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kendinizde herhangi bir kalp yetmezliği belirtisi görmeyebilirsiniz. Yada belirtiler hafif şiddette olabilir. Belirtiler hafif olabildiği gibi gelip gidebilir. Bir kalp yetmezliği belirtileri genel olarak aşağıdaki şekildedir:

 • Akciğerlerde nefes darlığı yada dinlenme esnasında solunumda güçlük yada yatakta yatma sırasında bile yorgunluk hissi oluşabilir. Akciğerlerde ki sorunlar yüzünden kuru bir öksürük veya hırıltılı doluma görülebilmektedir.
 • Kalp yetmezliği, Böbreklerde su tutulmasına neden olur. Şişmiş ayaklar, az şişmiş ayak bilekleri, bacaklar, karın ve kiloda artış gözlenir. Belirtiler gece boyunca idrara sık çıkmaya sebep olabilir.
 • Yorgunluk, güçsüzlük, baş dönmesi görülür. Organlara daha az kan gideceğinden dolayı bu durum sizi yorgun ve zayıf hissettirir. Yine beyine daha az kan gitmesi bas dönmesine sebep olabilir.
 • Düzensiz ya da hızlı şekilde olan kalp atışları oluşur. Bunun nedeni kalbin vücuda yeterli miktarda kanı pompalamak istemesi hızlı ve düzensiz bir kalp atışına neden olur.

Kalp yetmezliği hastalığına yakalanmışsanız bu belirtilerden biri yada birkaçı sizde de gözlenebilir.

Kalp Yetmezliği Türleri Nelerdir?

Sistolik fonksiyon bozukluğu, kalp kasının yeterli derecede kuvvete sahip olamadığı anlarda ortaya çıkar.

Diyastolik kalp yetmezliği  kalp daraldığında görülür. Bu durumda ventriküler normal olarak rahatlamaz. Normal dolum sırasında kalbe daha az kan gider. ejeksiyon fraksiyonu (EF) adındaki bir hesaplama yöntemiyle , sistolik ve diyastolik fonksiyonlarda bozulmalar olup olmadığı anlaşılır ve  kalbin her atışta ne kadar iyi kan pompaladığı ölçülür.

Kalp Yetersizliği Nasıl Teşhis Edilir?

kalp yetmezliği
Kişi kendinde kalp yetmezliği belirtileri görüyorsa mutlaka doktora gitmelidir.

Kendinizde normal dışı ve yukarıda saydığım belirtileri görüyorsanız ilk yapmanız gereken bir doktora müracaat etmek olacaktır. Doktor hastanın belirtilerini ve tıbbi geçmişini öğrenir. Bunun için sizlere sorular sorar. Kalp yetmezliğine neden olabilecek başka bir hastalık örneğin, diyabet, tansiyon, koroner arter hastalığı, gibi hastalıklar olup olmadığını öğrenmek ister. Sigara ve alkolle ne gibi ilişkiniz olduğu konusunda bilgiler alır. Doktorunuz kalp yetmezliğinden şüphelenildiyse sizlere başka testlerde uygulamak ister. Bu testler:

Kan testleri: Bu test sayesinde böbrek ve tiroid fonksiyonları hakkında bilgiler elde edilir. Ayrıca kolesterol düzeyine ve kişide anemi olup olmadığına bakılır. Anemi kişinin kanında yeterli miktarda hemoglobin yani kandaki oksijeni vücuda aktaran kırmızı kan hücrelerinde bulunan maddenin yeterince var olup olmadığıdır.

B-tipi Natriüretik Peptid (BNP) kan testi: Bnp kişide bir kalp yetmezliği oluştuğunda ortaya çıkan tansiyon değişikliklerine bağlı olarak kalpten salgılanan bir maddedir. BNP kan seviyesi kalp yetmezliği kötüleşmeye başladığında artar ve bu yetmezlik stabil duruma geçtiğinde azalır

Göğüs röntgeni: çekilecek bir göğüs radyografisi ile kalbinizin boyutunu, kalp ve akciğer çevresindeki sıvı miktarının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ekokardiyogram: bu test sayesinde kalbin hareketleri, yapısı ve işlevi hakkında bilgi elde edilir.

Ejeksiyon Fraksiyonu (EF): Bu yöntem kalpte sistolik disfonlsiyon yada kalp yetmezliğinin olup olmadığını anlamak için, kalbin her bir vurusunda ne kadar iyi şekilde kan pompalayıp pompalamadığını anlamaya yarayan yöntemdir.

Elektrokardiyografi (EKG veya EKG): ekg sayesinde kalpten geçen elektriksel yük hakında bilgi elde edilir.

Kalp kateterizasyonu: Koroner arter hastalığının konjestif kalp yetmezliğinin bir sebebi olup olmadığı hakkında bilgi edinmeye yarayan yoldur.

Stres testi: stres testi sayesinde koroner arter hastalığı ihtimali hakkında bilgi toplanır.

Kalp Yetersizliği İçin Bir Tedavi Var mı?

Bir kalp yetmezliği için diğer hastalıklara oranla çok daha fazla tedavi seçeneği mevcuttur. İlk adım olarak kişi ilaçlarını ve yaşam biçimini gözden geçirmeli ve kendini kontrol etmelidir. Kişide yetmezlik durumu ilerlerse doktorlar tarafından farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu hastalıkta öncelikli amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak, belirtileri azaltmak ve kişinin yaşam kalitesini arttırarak daha konforlu bir hayat sürmesini sağlamaktır.

Kalp Yetmezliğinin Aşamaları

Zaman içerisinde yapılan araştırmalar kalp yetmezliğinin ilerleyen bir kalp hastalığı olduğunu ortaya koydu. Bu durum hastalığın zamanla daha çok kötüye gideceğini bizlere göstermektedir. Durumun gittikçe ilerleme ihtimali, yeni ilaçların tedavide kullanılmasına, kişinin yaşamına sürekli dikkat etmesine ve diğer farklı tedavilerin kullanılmasına neden oluşturmaktadır. Uzmanlarca yapılan araştırmalar belirtilerin I-II-III-IV olarak sınıflandırılmasına sebep olmuştur.

Kalp Yetmezliğini Kötüye Gitmeden Nasıl Önleyebilirim?

 • İlk olarak tansiyonunuzu normal seviyede tutmaya özen gösterin. Kalp yetmezliği hastalığında hormonların salınması ile kan damarları daralır. Kalp bu durumda kan pompalamak için çok çalışır. Kalbin daha fazla stres olmadan etkili bir şekilde çalışabilmesi için tansiyonun kontrol altında tutulması önemidir.
 • Kendi kendinizi dinleyin. Vücudunuzun verdiği sinyalleri dikkate alın. Günlük olarak aldığınız sıvı miktarlarını kontrol edin. Diyet yapmaksızın kilo vermeniz yada vücudunuzda şişmeler olduğunda mutlaka doktora görünün.
 • Vücut sıvı dengesini korumaya özen gösterin. Doktorunuz sizden gündelik olarak içtiğiniz sıvıların miktarını ve tuvalete gitme aralığınızı öğrenmek isteyebilir. Unutmamak gerekir ki kan damarında ne kadar çok sıvı olursa, kalp o sıvıyı pompalamak için o derece çalışır. Vücuttaki aşırı sıvıyı pompalamaya çalışan kalp bir süre sonra zorlanır. Gündelik olarak tüketmeniz gereken sıvı miktarı için doktorunuza başvurunuz.
 • Tükettiğiniz tuz miktarına dikkat ediniz. Tuz yani sodyum tükettiğimiz gıdaların büyük kısmında bulunmaktadır. Düşük miktarda tuz içeren gıdalar tüketirseniz vücudunuzda daha az su kalır ve kalbinizi yormazsınız.
 • Kilonuzu sürekli izleyin ve gerektiğinde kilo verin. İdeal ağırlığınızın ne olduğu doktora giderek öğrenin. Kuru ağırlık olarak yani ekstra su olmadan ki ağırlığınızı bilin. Kilonuzu ortalama artı eksi 4kg kuru ağırlık içerisinde tutmak olmalıdır. Hergün aynı saatte ve aynı kıyafetlerle gündelik olarak tartılın.
 • Belirtilerinizi sürekli gözlemleyerek takip edin. Yani belirtiler baş göstermeye başlarsa mutlaka doktorunuza durumu anlatın.
 • İlaçlarınızı düzenli olarak kullanın. İlaçlar kalbin kan pompalama, kalp üzerindeki stresi azaltma ve kalp yetmezliğini azaltma konusunda yardımı olurlar. Ayrıca ilaçlar sayesinde kan damarlarınız genişler ve rahatlama sağlanır.
 • Düzenli olarak doktorunuza görünün. Düzenli kontroller ile sağlığınız hakkında bilgiyi daha istikrarlı alabilirsiniz. Hastalığınızın seyrini deyine düzenli olarak yapılan kontroller ile takip ettirebilirsiniz.

Daha Fazla Kalp Hasarını Nasıl Önleyebilirim?

Kalbinizde oluşan kalp hasarını önlemek için:

 

 • Alkol kullanmayın.
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Sağlıklı bir kiloya ulaşın ve koruyun
 • Sigarayı bırakın.
 • Yüksek tansiyon, kolesterol seviyeleri ve diyabetinizi kontrol altında tutun
kalp yetmezliği tedavisi
kalpte oluşan hasarı önlemek için sigranın bırakılması gereklidir.

Kalp Yetersizliğiyle Yaşam Kalitemi Nasıl Artırabilirim?

Kalp yetmezliği hastalığınız varsa yaşam kalitenizi iyileştirebilmek adına yapılacak birtakım şeyler bulunmaktadır. Bunlar:

Sağlıklı bir diyetle kilonuzu kontrol altında tutun. Diyeti mutlaka doktor kontrolünde yapın. Lifçe yüksek gıdalar tüketmeye özen gösterin. Trans yağ, kolesterol vede şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışın.

 

 

 • Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz planını doktorunuza danışarak gerçekleştirin.
 • Egzersizlerinizi planlı olarak yapın. Doktorunuza danışmadan faaliyet içerisine girmeyin. Ağır yük kaldırmak ya da itelemek durumunuzu daha kötüye sokabilir.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kendinizi korumaya çalısın. Doktorunuza grip ve zatürre aşıları hakkında danışın.
 • Psikolojik olarak ihtiyaç duyarsanız destek almaktan kaçınmayın. Kalp yetmezliği yanlızca sizin için değil tüm aileniz için zor olabilir. Tüm sorularınızı not alın ve günü geldiğinde doktorunuza çekinmeden sorun. Duygusal yönden destek isterseniz psikologlara gitmekten korkmayın.

Ameliyat kalp yetmezliği tedavisinde kullanılabilir mi?

Bir kalp yetmezliği rahatsızlığında ameliyat bazı durumlarda kalbin daha fazla zarar görmesini engelleyebilir. Başarılı bir cerrahi operasyon kalbin işlevini arttırabilir. Operasyon sırasında uygulanan yöntemler şunlardır.

Koroner arter bypass greftleme ameliyatı: Bu ameliyat koroner arter hastalığından dolayı oluşan bir kalp yetmezliğine yönelik olarak yapılan en yaygın cerrahi operasyondur.

Kalp kapak ameliyatı: hastalıklı olan kalp kapakları yapılacak cerrahi bir operasyon ile tedavi edilir.

İmplante edilebilir sol ventriküler yardımcı cihaz (LVAD): diğer tedavi yöntemlerinden yanıt alınamayan hastalara uygulanan bu yöntem, ciddi derecede sistolik kalp yetmezliği tansı ile hastaneye yatırılmış olan hastalar için nakil köprüsü olarak adlandırılır. Cihaz kalbin vücudun her tarafına kan pompalaması konusunda yardımcı olmaktadır. Cihaz sayesinde gezebilir ve nakil için sıranızı evde bekleyebilirsiniz. Bunun yanında nakil için uygun olmayan adaylarda uzun süre bekleme sansı tanımaktadır.

Kalp nakli: Kalp yetmezliği durumu çok ciddi seviyelerde olduğunda ve diğer tüm tedavilere cevap alınamadığında değerlendirilen seçenektir.

Kalp Yetmezliği Tedavisi Bir Takım İşidir

Bu hastalığın tedavisi bir ekip işidir ve sizler bu ekibin ana oyuncususunuz. Kalp ve damar cerrahisi uzmanı ilaçlarını reçete eder, diğer tıbbi meselelerinizle ilgilenir. Diyetisenler, eczacılar,egzersiz olacaklardır

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. insanın bütün organları önemli tabii ki ama kalp dendi mi gerçekten de asıl önem verilmesi gereken şey bu. dikkat edilmezse bir anda hastanede bulabiliriz kendimiz. teşekkürler.

 2. ara ara sanki kalbimde çarpıntı oluyormuş gibi oluyor. geçen de kısa süreli bi sıcakllık hissiyatı oldu. acaba doktora gitmeli miyim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama