Kalp yetmezliği Neden Olur? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
 Kalp yetmezliği Neden Olur?

 Kalp yetmezliği Neden Olur?

65 yaş üzerinde insanların korkulu rüyası haline gelen  Kalp yetmezliği yani kalbin performansının düşmesidir. Kalbin vücudun ihtiyacı olan kan miktarını pompalayamaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Kalp Yetmezliği Tanısı Nasıl Konulur?

 

 Kalp yetmezliği tanısı konulan hastalar genel olarak ağrı, nefes darlığı ve halsizlik şikayetleri ile doktorlara başvurmaktadırlar. Kalbin kanı pompalayamaması, organların ve kasların kandan yoksun kalması hastayı yorgun ve bitkin düşürebilmektedir. Ancak hastalığın ilk evrelerinde kendisini göstermeyebilir. Kalp yetmezliği tanısı yalnız muayene ve bir takım testlerin uygulanması ile tespit edilmektedir. Yalnızca bir doktorun koyabileceği bir tanıdır. Kalp yetmezliği hastalığının tanısında uygulanan testler;

kalp yetmezliği
 Kalp yetmezliği tanısı konulan hastalar genel olarak ağrı, nefes darlığı ve halsizlik şikayetleri ile doktorlara başvurmaktadırlar.

 

– Öncelikle doktor bir takım sorular ile kalp yetmezliği tanısı için test yapılmasına karar verecek cevapları alması gerekmektedir. Bu sorular genellikle sigara kullanımı, tansiyon, şeker gibi hastalıkların varlık durumu, kullanılan ilaçlar, alkol tüketimi, kalp damar hastalıklarının varlığı gibi sorular sorulmaktadır.

 

Kalp yetmezliğinin olabileceğine dair izlenim elde eden doktor sonrasında kan testi yapılmasını ister. Kan testini amacı; guatr bezi, karaciğer ve böbreklerin durumunun tespiti için yapılmaktadır.

 

– Akciğer filmi; akciğerde sıvı birikiminin gözlenmesi kalp yetmezliğinin göstergesi olabilmektedir. Ancak temiz çıkman akciğer filmine kesin olarak kalp yetmezliği yoktur denilemez.

 

– EKG; kalp yetmezliğine en belirgin tanı EKG ile konulmaktadır. Geçirilen kalp krizleri, kalp kapakçığı genişlemesi, ritim bozuklukları bu testten ile birlikte ortaya çıkmaktadır.

 

Akciğer filmi ile EKG si temiz olan bir hastanın kalp yetmezliği olma ihtimali oldukça düşüktür.

 

– Ekokardiyografi; yüksek dalgalı ses frekansları bir cihaz yardımı ile kalbe gönderilmesi ve geri dönüşte gelen dalgaların ölçülmesi ile yapılan bir testtir. Bu test kalp yetmezliğinin kesin tanısıdır. Kalbin kanı nasıl ve ne kadar pompaladığını gösteren bir testtir. Kalp kapakları ve kalbin bütün fonksiyonlarının işlevlerini gösteren bir testtir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. Kalp yetmezliği her ne kadar yaşa bağlı olmasa da, belli bir yaştan sonra daha özen göstermek gerekiyor. Sigara içiyorsanız acil bırakmanızı öneririm.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir