Kalp Rahatsızlıklarının Sebebi Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kalp Rahatsızlıklarının Sebebi Nedir?

Kalp Rahatsızlıklarının Sebebi Nedir?

 

 

Kalp Rahatsızlıklarının Sebebi Nedir?     Kalp, insan vücudundan en önemli organlardan biridir. Besinlerin taşınması, oksijenin organlara ulaşması ve kan dolaşımının sağlanması açısından kalp ritminin düzenli olarak gerçekleşmesi gerekir. Kalp kasılmalarının düzenli olmaması halinde ise bazı kalp hastalıkları oluşmaktadır.

 

 Bilinen Kalp Hastalıkları

 

Türkiye’de kalp rahatsızlıkları sıklıkla erkeklerde daha yaygındır. Özellikle kalbe giden arter damarlarda tıkanma oluşması nedeniyle kan akışının azalmasıyla bir takım kalp hastalıkları oluşmaktadır. Kalp krizlerinin oluşmasının temelinde yatan damar tıkanıklığıdır. Zaman içinde yavaş bir seyirde ilerleyen bir rahatsızlık olması kişilerin damar hastalığını fark etmelerinin önlemektedir.

 

Kalp kapakçıklarında meydana gelen bir takım rahatsızlıklar nedeniyle de kalp hastalıkları yaşanmaktadır. Kalbin yeterli kasılmaları yapamaması kalp hastalıklarının oluşmasına neden olurken diğer organları da etkilemektedir.

Kalp hastalıklarının hemen tedavi edilmesi gerekir. Belirtilerin anlaşılması üzerinde bir kalp uzmanına başvurulmalıdır. Kalp hastalıklarını bu denli önemli hale getiren ise ani ölümlerin sıkılıkla bu hastalıklarla yaşanmasıdır.

 

 Kalp Hastalıklarının Nedenleri

 

           Sağlık uzmanları kalple ilgili yaşanılan salık sorunlarının temelinin sigara içilmesine dayandığını ifade etmektedirler. Sigara birçok hastalığın oluşmasında temel alan bir alışkanlık olarak kalp hastalıklarında da ilk sırda yerini almaktadır.

 

Genetik yatkınlık da sıklıkla kalp sorunlarının yaşanmasında etkili olmaktadır. Özellikle ailede kalp geçmişinin olması bireyleri bu konuda riskli hale getirmektedir. Hastalığın oluşmasının öncesinde düzenli aralıklarla kontrol yaptırmaları tavsiye edilir.

Hipertansiyon, vücutta yağ oranının fazla olması yani obezite hastalığı olan kişiler kalp hastalıklarına yatkındır.

 

Her hastalığın baş düşmanı olan hareketsiz bir yaşam tarzı da kalp sağlığınız için risk oluşturmaktadır. Düzenli spor yapılmaması ya da gün içerisinde en azından yürüyüş aktivitesinin gerçekleştirilmemesi kalp hastalıklarının oluşması için zemin hazırlamaktadır. Dengesiz ve düzensiz beslenmenin yanı sıra aşırı stres ve uyku bozuklukları da kalp sağlığınızı ciddi anlamda tehdit etmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. trans yağlar ve işlenmiş et ürünleri kalp rahatsızlıklarının ve kanser türlerinin en birincil sebepleri olmuştur her zaman

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir