Kahvenin Fazlasının Sağlığa Zararları Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
 Kahvenin Fazlasının Sağlığa Zararları Nelerdir?

 Kahvenin Fazlasının Sağlığa Zararları Nelerdir?

 

Aşırı kahvenin sağlığa zararları denildiğinde, kalbe büyük zararları vardır. Kalp ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kalp hastalarına bu yüzden önerilmiyor. Uyarıcı oması sebebiyle psikiyatrik rahatsızlığı bulunan kişilere kahve içmesi tavsiye edilmez. Böbreklerden süzülmesi en zor maddedir ve birlikte çok fazla su içilmesi önerilir. Çünkü su kaybına yol açar. Kafein barındırdığı için bağımlılık yapar. Tansiyonu yükseltir. Bunun sebebi kandaki basıncı arttırmasıdır.

 

Yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahve şeker hastalığını kötü yönde etkiliyor. Yüksek baş ağrısı rahatsızlığını olumsuz etkiler. Beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden oluyor. Çok tüketildiğinde vitamin ve mineral kaybına yol açıyor. Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Bu da kemik erimesi riskini arttırıyor. Fazla kahve göz tansiyonunu olumsuz yönde etkileyerek 50 yaşından sonra körlüğe bile sürükleyebiliyor. Kafein, adrenalin gibi vücudunuzun titremesine yol açan hormonları uyarır. Fazlası kafa karışıklığına ve kekelemeye yol açabilir. Sindirim sisteminde düzensizliğe sebebiyet verebilir.

 

Aşırı Kahvenin Sağlığa Zararlarının Ayrıntıları

 

Aç bir mide ile içilen Aşırı kahvenin sağlığa zararları denildiği zaman mideninizin dengesini bozarbilir. Kaygı bozukluğunu arttırır. Sinirliliğe sebebiyet verebilir. Nabzı hızlandırır. Yorgunluk hissi verir ama uyutmaz. Böbreklere büyük zararı vardır. Çok fazla tüketildiğinde zehirlenmelere sebep olabilir. Beyine giden kan damarlarını daraltır. Alerjisi olanlarda yan etkilere sebebiyet verebilir. Karaciğer rahatsızlıklarına sebeb olur. Panik atak, endişe ve psikoloji bozukluklara neden olabilir. Merkezi sinir sistemine etki eder. Kafein çocuklara yetişkinlere oranla 3 kat daha duyarlı olduğu belirlenmiştir.  Kafein vücut kimyasını bozar. Kan dolaşımındaki adrenalini 3 katına çıkartır ve solunum hızını arttırır. Hamilelikte önerilmez. Düşük yapma riski barındırır. İdrara çıkmayı sıklaştırır. Depresyonu tetikler ve uyarıcıdır. 4 fincandan sonrası lösemiye neden olabilir ve obezite ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir