Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Ve Semptomları

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Ve Semptomları

 • Göğsünüzün orta kısmında yani merkezinde rahatsız edici bir basınç hissi, sıkışma, dolgunluk yada ağrı hissi. Bu durumun birkaç dakikadan fazlada sürebilir, yok olur veya geri gelir.
 • Kolların birinde yada ikisinde, sırtta, boyunda, çenede veya midede ağrı veya rahatsızlık hissi.
 • Göğüs rahatsızlığına neden olan nefes darlığı yada herhangi göğüs rahatsızlığı yapmayan nefes darlığı.
 • Soğuk soğuk terleme, mide bulantısı yada baş çarpması gibi yanmalar.
 • Tıpkı Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da en çok görülen kalp krizi belirtileri göğüs ağrısı veya rahatsızlığıdır. Ancak kadınlarda erkeklere nefes darlığı, mide bulantısı / kusma ve sırt veya çene ağrısı gibi durumların görülmesi daha olasıdır.
 • Bu ve bunlara benzer belirtileri kendinizde gördüyseniz hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşundan yardım isteyiniz.

İzlediğimiz film sahnelerinde bir adamın soluk soluğa kaldığı, göğsünü tuttuğu ve yere düştüğünü film hepimiz gördük. Esasında erkeklerin başına geleceği düşünülen bu durumda bir kalp krizi mağduru kolaylıkla bir kadın olabilir ve sahne daha dramatik bir hal alabilir.

Kadınlarda kalp krizi
Kalp Krizi Belirtileri Başka Hastalıklara bağlanmaktadır.

Uzmanlara göre “Erkeklerde göğüs üzerinde oturan bir fil şeklinde bir his oluşturan göğüs baskılarına rağmen, kadınlar da bu durum göğüs baskıları olmaksızın gerçekleşiyor. Uzmanlar kadınlarda daha çok  alt göğüste veya üst abdomende nefes darlığı, basınç yada ağrı, başta dönme veya bayılma, üst sırt basıncı veya aşırı yorgunluk hissedilebilir şeklinde açıklamalar yapıştır.

Semptomlar hafif olsa dahi, özellikle mağdur hemen yardım almazsa, sonuçlar ölümcül olabilir.

‘Grip olduğumu düşündüm’

 Kalp hastalığı ülkemizde kadınların ölümüne neden olan bir katil olmasına rağmen, kadınlar genellikle semptomları, asit reflü, grip yada normal yaşlanma gibi daha az yaşamı tehdit eden koşullara bağlamaktadır.

Uzmanlar kadınlar için bu durumu “korkuyorlar çünkü bunu yapıyorlar ve ailelerinden çekiniyorlar. Halen kalp krizi geçirme ihtimali olan birçok kadın var.” Demektedir.

Kalp krizi yaklaşık olarak her 43 saniyede bir görülmektedir. Kalp kasına oksijen veren kan akışı ciddi şekilde azaltılırsa veya tamamen kesilirse bu durum görülür. Bu, kalbe kanla besleyen arterlerin, yağ, kolesterol ve diğer maddelerin birikmesine (plak) ve bunun sonucunda daralmasıyla oluşur.

Kalp krizi geçiren bazı kadınlar sıkıştırma hissi veren üst sırt basıncını veya etrafında bağlı bir ip olduğu hissini yaşadıklarını belirtmişlerdir. Baş dönmesi, sersemlik veya bayılma da başka belirtilerdir.

Kendinize iyi bakmalısınız

Kalp hastalığı önlenebilir. Bunun için

 • Kalp hastalığı kişisel riskinizi öğrenmek için sağlık uzmanınızdan randevu alın. Riskinizi, bu sayede tıbbi aletler ile öğrenin.
 • Sigarayı bırakın. Bunu bırakmanızdan bir yıl sonra, koroner kalp hastalığı riskinizi yüzde 50 azalacaktır.
 • Egzersiz programına başlayın. Günde sadece 30 dakika yürüyerek kalp krizi ve inme riskinizi azaltabilirsiniz.
 • Gerekirse ailenizin beslenme alışkanlığını değiştirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Kalp krizi kadinlarda oldugu kadar erkeklerde de cok tehlikeli malesef hocam. Dikkat etmek lazim herkeisn basina gelebiliyor.

 2. İlkokul zamanında kalp ağrılarım vardı, özel ve devlet hastanesine de gitmiştik her türlü test yapılmıştı ama sorun bulunamamıştı. Son 10 yıldan beri herhangi bir şikayetim olmadı.Sigara ve alkol kullanmıyorum kesinlikle.

 3. Kalp krizi cok cok tehlikelk. Bir arkadasimin basina geldi. Damarlari tijaliydi bir anda yigildi. Ciddiye almak lazim bu durumu bir ands goturur

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir