Kabakulakta Kuluçka Süresi Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kabakulakta Kuluçka Süresi Nedir?

Kabakulakta Kuluçka Süresi Nedir?

 

 

Kabakulakta Kuluçka Süresi Nedir?          Genellikle çocuklarda, 5-10 yaşları arasında görülen kabakulak hastalığı virüse bağlı bir hastalıktır. Kabakulak virüsünün en belirgin özelliği, tükürük bezlerinin aşırı derecede şişmesidir. Tükürük bezlerinin şişmesi şiddetli bir baskı ve ağrıya sebep olur. Sık bir şekilde tüm dünyada görülen genellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Bölgesel yerlerde mevsimsel olarak ilkbahar ve kış zamanlarında görülmektedir. Kabakulak virüsü, boynun iki yanında tükürük bezlerine kulak memesi altında yer alan iki büyük beze yerleşerek hastalığa sebep olmaktadır.

 

 Kabakulakta Belirtiler

 

Kabakulak virüsünün bulaşıcı olması sebebiyle, direk temas ya da salgı, damlacıklar aracılığı ile kolayca bulaşabilmektedir. Kabakulak virüsünün ortalama 15-19 gün kuluçka süresi bulunmaktadır. Kabakulak virüsü vücuda girdikten sonra, kulağın alt kısmında büyümeler görülür. Kulağın altında oluşan şişmeler sebebi ile kabakulak denmektedir. Virüs kaynaklı bir hastalık olması sebebiyle, ilaç ile tedavisi bulunmamaktadır.

 

İlk başta işitme yolunun üzerinde görülen şişlik, daha sonra çeneye kadar tüm bölgeye yayılmaktadır. Kasların kasılması sebebiyle, çene hareketlerinde özellikle çiğnemede problem yaşanır. Virüsün sebep olduğu hastalık öncelikle, önce tek bir yandan başlar ardından diğer taraftaki bezede yayılma gösterir.

 

 Kabakulakta Tedavi Süreci

 

Kabakulak hastalığı çoğunluk ile yatak istirahati ile geçmektedir. Kulakta yer alan bezlerin şişmesi sebebi ile şiddetli bir ağrı çekilebilir. Eğer sık bir şekilde gözlemlenen, ense sertliği, ateş ve baş ağrısı sebebi ile kişi kafasını arkaya doğru sabitliyor ise, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Kabakulak hastalığında, şişkinliğe bağlı olarak ilerleyen günlerde karın ağrısı, kusma, titreme, erkeklerde testislerde şişme ve ağrı görülebilir.

 

Hastalığın tedavi sürecinde yatak istirahati çok önemlidir. Çene hareketlerini zorlamayan, yumuşak ve çiğnenmesi kolay yiyecekler tüketilmelidir. Doktor tavsiyesi dışında bilinçsizce ilaç kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyesi ile ateş düşürücü ilaç kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. küçükken hayal meyal olduğumu hatırlıyorum çok iğrenç bir hastalık keşke erkenden önlenebilir olsa

  2. bulaşıcı bir hastalık kabakulak özellikle erkeklerde sıkıntı oluyor diye biliyorum ileriki yaşlarda

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir