ISO Kalite Belgesi Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ISO Kalite Belgesi Nedir?

ISO Kalite Belgesi Nedir?

 

ISO belgesi tüm dünya çapında verilen bir belge olmakla birlikte, ürün kalitelerinin adeta bir kanıtı bir göstergesidir. ISO belgesi denildiği zaman akıllara sadece tek bir belge gelmez. Birbirinden farklı kalite belgeleri bulunmaktadır. Mesela ISO 9001 kalite belgesi olarak nitelendirilirken, ISO 22000 gıda kalite belgesi, ISO 14001 çevre kalite belgesi, ve ISO 27001 bilgi güvenliği belgesi olarak bilinir. Ancak bu tür belgelerin geneline ISO 9001’dir.  Bu tür belgeler çeşitli standart kodlarıyla birlikte adlandırıldığından, ürüne özeldirler. Bir firma ya da kurumun üretmiş olduğu ürünlere kalite belgesi almasıyla birlikte ürünlerin iyi olduğu ve insan kullanımlarında herhangi bir sorun yaşanmayacağı belgelenmektedir. Genel olarak 3. taraf denetimleri yapılarak alınır. adlbelge.com gibi platformlar, büyük ya da küçük fark etmeksizin tüm işletmelerin bu tür belgeleri temin etmesine olanak sağlamaktadır.

Her sektör için ayrı bir ISO belgesi söz konusudur, ancak insanlar kalite standartlarına uygun olan belgelerin tümünü ISO belgesi olarak nitelendirmişlerdir. Bu belgeyi almak hem işletmelere hem işletmelerin üretmiş olduğu ürünleri satın alarak tüketen kişilere çeşitli katkılar sağlamaktadır. Çünkü üretilen ürün kalite standartları çerçevesinde değerlendirilir.Eğer uygun görülürse Uluslararası standart organizasyonu yani ISO alınması mümkün olacaktır. Peki ISO belgesi nasıl alınır ? Bu belge kimlere veriliyor? ISO belgesi almanın faydaları nelerdir? adlbelge.com gibi platformlar bu belgeyi almak için ne gibi katkılar sağlıyor?

ISO belgesi almak için bazı aşamalardan geçmek gerekmektedir. İlk aşamada belgeyi almak isteyen kurum ya da kuruluşların ihtiyaçlarının belirlenmesi gerekir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ise eksiklikler tamamlanır ve ISO standart sistemi kurulumu gerçekleştirilir. Bu sistemin kurulmasıyla birlikte uygulamalar başlar.  Uygulamaların başarılı bir şekilde ilerlemesine paralel olarak ISO standart belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılır ve bu başvuru sonucunda ISO standart belgesi belgelendirme denetimleri başlar. Bu denetimlerin başarılı bir şekilde geçmesiyle birlikte kalite standartları belgesini almak mümkün olacaktır. adlbelge.com bu süreç içerisinde kurum ve kuruluşların yardımcılarından biridir. Ürün kalitelerinin belgelendirilmesiyle birlikte, büyüyüp globalleşmek de kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir