İş Kazası Tazminatı | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İş Kazası Tazminatı

İş Kazası Tazminatı

İş kazası nedir? Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada veya işveren tarafından iş dolayısıyla görevli olarak başka bir yere gönderilmesi halinde geçen süre içinde, süt izni için iş dışına çıkan kadınların bu süre içinde veya sigortalılara ulaşım için tahsis edilen araç içinde toplu olarak taşınması sırasında meydana gelen kaza sonrası sigortalıyı hemen veya sonrasında bedenen ya da ruhen özre veya zarara uğratan olaydır. İş kazası tazminat miktarı 2019 miktarı hesaplanmasında ödenen tazminata etki eden farklı etkenler vardır. Örneğin; olayın geçtiği yer ve oluş şekli, sigortalının kusur durumu, iş kazası geçiren kişinin yaşı, maddi durumu, geliri, özür yüzdesi etkendir. Her bir konu iş kazası tazminatı hesaplama konusunda önem taşımaktadır.

İş Kazası Sonrası Tazminat Hakkı

Sigortalının görev süresi içinde ve görev başında iken başına gelen kaza sonucu maddi ve manevi tazminat alma hakkı vardır. İş kazası ölüm tazminatı ne kadar? Kaza sonrası yaralanan veya ölen kişi için ödenmesi planlanan tazminat miktarında sigortalının kazanç miktarı ve yaşı önemlidir. Tazminat hesaplama sırasında her yıl ayrı ayrı hesaplanmakta ve ortaya belli bir meblağ çıkmaktadır. Tazminat miktarında bilirkişi raporu da önem teşkil etmektedir. Kaza sırasında iş veren veya sigortalının kusur durumu, güvenlik önlemleri ayrıca önem taşımaktadır. İş kazası maluliyet tazminat hesaplamasında kaza geçiren kişinin yaşı ve çalışabilirlik durumu göz önünde bulundurulmaktadır. İş kazası geçiren genç ve çalışabilir işçi ile yaşlı ve iler ki yıllarda çalışması zor olan işçinin tazminat şartları yasalar tarafından ayrı ayrı belirlenmiştir. İş kazası tazminat hesaplamasında tüm bunlar göz önünde bulundurulmaktadır.

İş Kazası Kusur Oranı Nasıl Hesaplanır

Gerçekleşen iş kazalarında hak edilen tazminat miktarına en önemli etken kusur oranıdır. Peki iş kazası kusur oranı nasıl hesaplanır? İş kazası tazminat davalarında, İş Kanunu’nun 77. maddesine göre yapılan işin niteliği, iş yerinde alınması gereken tedbirlerin neler olduğu, iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü doğrultusunda çalışma şartlarının düzenlenmesinin ardından, kusur oranının hesaplanmasında, işverenin yeterli tedbir alıp almadığı, alınan tedbirler doğrultusunda sigortalı işçinin riayet edip etmediği, iş yeri şartları, iş yerine ait araçların durumları, işçi denetlemelerinin yeterliliği, iş yeri çalışma şartlarının nasıl olduğu ayrıntılı bir şekilde araştırılmakta ve bu doğrultuda kusur oranı belirlenmektedir. Maddi ve manevi tazminat miktarlarının ne kadar olacağı büyük ölçüde düzenlenen bu rapor sonrası ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/is-kazasi-tazminati

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir