İş Hayatının Ruh Sağlığına Etkileri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İş Hayatının Ruh Sağlığına Etkileri

İş Hayatının Ruh Sağlığına Etkileri

 

 

Beyin Yorgunluğu Nedir?

 

Beyin yorgunluğu; insan hayatında olan her şeyi kapsar. Mutluluk, üzüntü, dikkat, uykusuzluk, iş hayatı, aile hayatı, sosyal hayatı, geçimsizlik, aşk hayatı, işsizlik ve buna benzer birçok şey beynimizi olumlu ve ya olumsuz etkiler. Ruh sağlığı anne karnından başlar ölüme kadar devam eder. Beyin olarak etkilenmediğimiz hiç bir şey yoktur. Beyin rahatsa ruhumuz da bedenimiz de rahattır. İstediğimiz kadar iş yapalım yorulalım beden etkilenir ama bizi etkilemez. Ama beyin sağlığımız bozulunca tüm organlarımıza, ailemize, sosyal hayatımıza etkisi de olur. Bizi yoracak hiç bir iş yapmasak da beyin olarak sağlığımız bozuk, yorgun olduğu için beden de yorulur.

 İş Hayatının Beyin Sağlığımıza Etkileri

 

İş hayatımız beyin olarak sağlığımızı da her türlü durumda etkiler. Düşünün ki sevmediğiniz bir işi yapıyorsunuz bu sizin motivasyonunuzun düşmesine neden olur. Öyle ki iş psikolojisi çok önemli olup tüm yaşantınızın olumlu ve ya olumsuz tesir eder. Siz iş yerinizde rahat olursanız aileniz de, sosyal hayatınız da, sevdiğiniz herkes, siz de rahat olursunuz. Ama tam tersi bir durumda ister istemez herkese bu durumu yansıtırsınız. Bu durumda pek hoş olmaz ve daha büyük sorunlara yol açabilir.

 

Beynin rahat olmaması ve bozuk olması insanın temel günlük ihtiyaç ve faaliyetlerinden başlayarak iş hayatına kadar geniş bir alanda olumsuz durumlar açar. Kişinin beyindeki stres ve rahatsızlıklar, özellikle depresyon, iş yaşamındaki verimi azaltır. İşimizi severek ve isteyerek yapmayız. Bundan da gerekli verimi alamayız. Beynimizi etkileyen temel faktör strestir. Stresi azaltmak bizim elimizde. Ne kadar çok stres yaparsanız iş hayatında o kadar başarısız olursunuz. Çalışma hayatı da ruh sağlığımızı olumsuz etkisi olur.

 

İş yerinde size kaba, sert davranılması, sizi dışlamaları, size işlemediğiniz işleri yaptırmaları sonucunda beyin de ruh sağlığı da bozulur. İş hayatımızın güzel geçmesini istiyorsak ilk önce işimizi sevmeliyiz. İş hayatında olan olumsuzlukları kafamıza çok takıp ruh sağlığımızı bozmayalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir