!-- Start Alexa Certify Javascript --> İmplant Kullanımı Hakkında Merak Edilenler | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İmplant Kullanımı Hakkında Merak Edilenler

İmplant Kullanımı Hakkında Merak Edilenler

İmplant, eksik dişlerin yerine ana diş kadar sağlam titanyumdan yapılmış yapay diş köklerine verilen isimdir. İmplant ile ilgili olarak en çok merak edilen ise zararlı olup olmadığıdır. Bunun için söyleyebiliriz ki implantlar doku uyumluluğu yapılan çalışmalar ile test edilmiş, %99 uyumlu olduğu kanıtlanmıştır.

İmplantın Zararları Nelerdir?

İmplant titanyumdan yapılan, insan vücuduna herhangi bir zararı ve olumsuz bir etkisi olmayan uygulamadır. İmplant diş zararları hakkında bilgi almak isteyenlerin içi rahat olsun ki; implant dişin herhangi bir zararı yoktur. İmplant tekniği, 1950’li yıllarda ilk olarak maymunlar üzerinde denenmiş ve mükemmele yakın sonuçlar elde edilmiştir. İlerleyen yıllarda implant dişin mükemmele yakın değil direkt mükemmel bir teknik olduğu anlaşılarak uygulamaya geçilmiştir. İmplant tekniği ile kaybettiği dişi geri kazanan ve implant tekniğinin ilk kullanıcısı olan hastaların 30 yıldır implant dişlerini sağlam bir şekilde kullandıkları görülmektedir. İmplantın zararları yoktur, aksine çok daha yararlı ve kullanım kolaylığı olan bir uygulamadır. Siz de implant yaptırarak kaybettiğiniz dişleri tekrar kazanabilirsiniz.

İmplantın Avantajları

  • Eksik dişler telafi edilirken, sağlam olan komşu dişlerin kesilmesi gerekmez,
  • Birebir gerçek diş gibi görünür ve hissettirir,
  • Eksiksiz çiğneme fonksiyonu sağlar,
  • Takma diş olarak da bilinen total protezler ve oynama yapan protezler, implant ile yerlerine sabitlenerek, protez kullanıcılarının yaşam kalitelerini artırır,
  • İmplant, kuron ve köprü protezlerin desteklenmesini de sağlar.

İmplant dişin herhangi bir zararı olmadığını öğrendiğinize göre artık implantın yapım aşaması ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

İmplant Yapım Aşaması

İlk aşama, hastamıza kapsamlı bir ağız muayenesi yapılır. Kliniğimizde çekilen Panaromik veya gerekli görülür ise Tomografi görüntüsü de alınarak yapılan ölçüm eşliğinde implantların yeri tespit edilir. Bunu takip eden ikinci aşamada cerrahımız tarafından lokal anestezi uygulanır ve implant operasyonu başlamış olur. İmplant diş operasyonu implant adedine bağlı olarak ortalama 45 dakika ile 1 saat sürebilir. İmplant diş operasyonu tamamlandıktan sonra diş hekimimiz hastamıza o gün uygulaması gereken konuları aktarır ve hastamız ile işlem bitmiş olur. Bir hafta sonra hem kontrol hem de dikişler için hastamızı davet ederiz ve yapılan implant adedine göre geçici diş takılır ki implantların entegre sürecinde dişsiz kalınmasın. Son aşamada ise implantın çene kemiğine entegre süresi tamamlandıktan sonra hastanın implant üstü daimi dişleri takılır. Ancak eğer implant yapılırken kemik tozu kullanılması gerekmiş ise iyileşme süresi uzar. Bunun nedeni de yerleştirilen kemik tozunun zamanla eriyip o bölgede yeni kemik oluşturmasıdır. Böyle bir durumda kullanılan kemik tozu miktarına ve yerleştirilen alana göre iyileşme süresi 6-12 ay arasında değişebilmektedir.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı

İmplant diş tedavisinden sonra, doğal dişleriniz gibi implantlarınız için de aynı bilinçli ağız bakımına ihtiyaç vardır. Ağız içinde binlerce bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler diş yüzeyine veya arasına yerleşerek tartar dediğimiz diş taşını oluşturur. Diş taşı ağız içinde dişeti iltihabına sebep olur. Bundan sonra ki süreç de ancak mekanik olarak uzman hekim tarafından temizlenir.

 

İmplantlı dişlerinizi ve doğal dişlerinizi korumak için en üst seviyede hijyen sağlamalısınız. Diş fırçasının ulaşamadığı kısımlar ara yüz fırçası veya diş ipi ile temizlenmelidir. 6 ayda bir de muhakkak hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Unutmayın, ağız hijyeninize ne kadar dikkat ederseniz doğal dişleriniz ile beraber implantlı dişlerinizi de zaten korumuş olacaksınız.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.dentatasehir.com/hizmetlerimiz/implant

https://www.dentestetik.com.tr/tr/hizmetlerimiz/implant-dis-tedavisi

http://www.disvedis.com/tr/implant

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir