İdrardan Kan Gelmesi

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
İdrardan Kan Gelmesi

İdrardan Kan Gelmesi

İdrardan kan gelmesi aslına bakılırsa mikroskobik düzeyde normal bir durumdur. Her insanda minimal düzeyde idrarda kan görülebilmektedir. Ancak burada bahsedeceğimiz konu normal olmayan miktarda idrarda kan görülmesi durumudur. Bu duruma tıp dilinde “Hematuri” adı verilmektedir. Bazı kişilerde normal durumun dışında sürekli kan değerinin idrarda yüksek olduğu gözlenmektedir. Bu kişilerinin idrar rengi pembe ve yer yer kırmızımsıdır. İdrarın pembe veya kırmızı renk alması hematuri hastalığının en büyük belirtisidir.

Bir kişide bu durumun saptanması neticesinde çok ayrıntlı tıbbi bir sürecin başlatılması gerekmektedir. Kişilerde bu kanamaya sebep olan nedenlerin saptanması amacıyla ilk olarak idrar yollarındaki noktalarda kanamalara sebep olan durumların varlığı araştırılır. IVP adı verilen damardan kontrast arttırıcı bir sıvı vermek suretiyle bir röntgen çekilir. Ayrıca hastanın idrar kesesinin içini görüntülemek amacıyla bir tür endoskopik tetkik yapılır. Bu tetkikin adı ise “sistoskopi”dir. Kişiye kontrast sıvı damar yolu ile verildikten sonra üreteçler, idrar torbası ve böbreklerin ayrıntılı röntgeni çekilir. Sistoskopi’de ise direk açıkgözle idrar torbasının içine bakılır. Anestezi altında yapılabileceği gibi anestezi olmadan da yapılması mümkündür.

İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri

idrardan kan gelmesi
Normal idrar ile kanlı idrar karşılaştırması

İdrar yolu ile ilgili olan kan görülme durumunun birçok sebebi olabilmekte ama sevindiric haber ise hayati tehlikesinin olmamasıdır. İdrarda görülen kanın en sık karşılaşılan sebebi böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonudur. 40-50 yaşlarını atlatan bazı kişilerde iyi huylu prostatın da göstergeleri arasında kan görülmesi olabilmektedir.İşeme sorunları veya travmatik durumlar da da idrarda kan görülebilmektedir. Bazı ciddi hastalıklar da hematuriye sebep olabilmektedir. Bu ciddi hastalıkların bazıları şunlardır:

İdrar kesesi kanseri, böbrek tıkanıklıkları, böbrek kanseri, prostat kanseri . Bu ciddi hastalıkları atlamamak için çok ciddi ve özenli tetkikler yapılması gereklidir. Kısaca belirticek olursak Hematuri hastalığının sebepleri şunlardır:

 • Prostat Büyümesi
 • Böbrek Taşı
 • İdrar yolu Enfeksiyonları/Travmaları
 • İdrar Kesesi Taşları
 • İşeme ile alakalı problemler
 • Orak Hücreli Anemi(Bir tür kan hastalığı)
 • Aşırı Egzersiz

Tedavi

Bir hastalıkta tedaviye geçmeden önce mutlaka hastalığın tam teşhis edilmesi gerekmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki idrar yolu ile kan kaybı yaşanmamaktadır. Hastaların bu tür bir rahatsızlığı tedavi amacı kan kaybından kurtulmak ve kan kaybını önlemek değildir. İdrarda görülen kan başka bir hastalığın belirtisidir ve bunun tespit edilmesi gerekmektedir. Kan eğer kırmızı bir şekilde gözle görülüyorsa bu ciddi bir rahatsızlığa işarettir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hematuri sebebi olarak eğer bir tür enfeksiyon saptanmış ise antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Böbrek taşı nedeniyle oluşmuş bir kanama varsa taşın büyüklüğüne göre taş kırma tedavisi veya düşürme tedavisi uygulanmaktadır. Kişide bir neden saptanamaz ise uzun süreli takiplerin yapılarak teşhise çalışılması gerekmektedir. Her tedavide olduğu gibi bu hastalığın tedavisinde de anamnez çok önemlidir. Hastaların yaşadıkları sorunları dinlemek ve belirtileri değerlendirmek hastalık tanılama açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bir çok uzman doktor anamnez öğrenmeden asla sadece tetkiklerle hareket etmemeyi kendisine misyon edinmiştir. Hastaların “ kişi kendinin doktorudur” sözünde belirtildiği gibi kendileri ile ilgili bilgileri en doğru şekilde vermeleri tanılamayı arttırmaktadır. Mesane ve üretranın en iyi görüntüleme yöntemi sistoskopidir. Sistoskopi anestezi veya anestezi olmadan idrar torbasına girilip incelenmesidir. Bu nedenle güvenle yapılabilen bir tanılama yöntemidir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir