Hemoroid (Basur) İle Karıştırılan 5 Rahatsızlık | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hemoroid (Basur) İle Karıştırılan 5 Rahatsızlık

Hemoroid (Basur) İle Karıştırılan 5 Rahatsızlık

Makat bölgesindeki rahatsızlıklardan en bilinenlerinden biri hemoroid yani halk dili ile basurdur. Makat bölgesinde çok çeşitli rahatsızlıklar görülmesine rağmen insanlar bu rahatsızlıkları basur ile karıştırmaktadırlar. Kendi kendilerine basur tanısı koyarak yanlış uygulamalar yapıp veya asıl hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedirler. Aşağıda hemoroid(basur) ile karıştırılan bazı hastalıklardan bahsedilmiştir.

 

Makat Çatlağı

 

Tıp dilinde anal fissür, halk arasında ise makat yırtığı ya da çatlağı olarak bilinen rahatsızlık. Anüsün iç, makata yakın olan kısmında meydana gelen küçük kesik veya yırtık makat çatlağı olarak nitelendirilir. Küçük bir kesik olmasına rağmen insanlar şiddetli bir ağrıyla karşılaşmaktadırlar. Hastalığın ortaya çıkışı kanama, ağrı ve şişlik gibi belirtilerle başlar. Bu yönleriyle hemoroidle (basur) karıştırılır. Makat çatlağını hemoroidden ayıran farklardan biri cam kesiği ağrısı şeklinde ifade edilmesidir.

 

Makat Apsesi

 

Tıpta anal apse halk dilinde ise makat apsesi olarak isimlendirilen rahatsızlık makatta dışkılamayı kolaylaştıran ve makatta nem sağlayan salgı bezlerinin tıkanmasıyla ortaya çıkar. Rahatsızlığın belirtileri şunlardır: Makatta şişlik, ağrı ve titreme gibi belirtilerdir. Başlangıçta ortaya çıkan ağrı giderek artış gösterir.

 

Makat Siğili

 

Tıp dilinde anal kondilom olarak bilinir. Rahatsızlık başta cinsel birleşme olmak üzere siğillere sahip kişilerle ortak eşya kullanımı gibi sebeplerle ortaya çıkar. Makat etrafında büyüklü küçüklü pütürcükler şeklinde kendini gösterir. Bunun yanında kanama va kaşınma problemleri de baş gösterir.

 

Makat Kanseri

 

Anal kanser veya anüs kanseri olarak da adlandırılır. Anüs üzerindeki hücrelerin değişmesi, büyümesi sonucu ortaya bir kitlenin çıkması ile oluşan kanserdir. Makattaki hücrelerin bir çeşit mutasyona uğraması durumudur. Makatta kaşıntı, ağrı, kanama, akıntı, yumruluk gibi belirtilerle ortaya çıkar.

 

Makat Sarkması

 

Rektal prolapsus olarak da isimlendirilen bu rahatsızlık makat çevresinde bulunan dışkının tutulmasını sağlayan kasların zayıflaması ile sarkma meydana gelmesi durumudur. Belirtileri dışkılama sırasında makatın sarkması ve dışkılamanın ardından geri içeri girmesi, makattan dışkı ve sümüksü maddelerin gelmesi gibi durumlardır.

 

 Hemoroid (basur) ile karıştırılan bazı hastalıklardan yukarda bahsedilmiştir. Görüldüğü gibi hemoroide benzer hastalıklar azımsanamayacak kadar fazladır. Bu belirtileri gösteren rahatsızlıklarınız var ise bir doktora danışıp yardım alınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir