Helal Gıda | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Helal Gıda

Helal Gıda

Türkiye’de tüketicilerin hassasiyet gösterdiği konulardan biri de helal gıdadır. Özellikle sanal ağda tüketilen bazı gıdaların aslında helal olmadığına dair yapılan yayınlar ve paylaşılan içerikler, insanların bu konuya çok daha fazla önem vermesini beraberinde getirdi. Bu nedenle tüketiciler artık helal gıda sertifikası aramaya başladı. Tüketilen gıdaların helal olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan en kolay yöntem sertifikasyondur.

Helal gıda sertifikası, bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan ve son derece detaylı olan bir denetleme ve inceleme sonrasında veriliyor. Üretimin tamamen İslami koşullara göre yapıldığı ve aynı zamanda üretimde kullanılan malzemelerin de yine İslami koşullara uygun olduğunun belgesi niteliğinde olan helal sertifikası sadece gıda sektöründe değil tekstil sektöründe de geçerli olabiliyor. Kullanılan boyalar ya da kullanılan derilerin hangi hayvana ait olduğu gibi pek çok sektörde denetlemeler neticesinde verilen bir sertifikadır.

Helal Gıda Pazarına Dair Bazı Veriler

Dünya genelinde özellikle gıda sektöründe hizmet veren pek çok marka üretimleri için helal gıda sertifikası almaya başladı. Çünkü dünyada 1.8 milyar Müslüman yaşıyor. Sadece helal gıda belgesine sahip olan gıda ürünlerinin ticaret hacmi ise 660 milyar dolar. Elbette helal ürün sadece gıda sektöründe geçerli değil ve diğer ürünler de eklendiğinde söz konusu ticaret hacmi 2 trilyon doları dahi geride bırakıyor.

Bu tablo değerlendirildiğinde helal gıda ve helal ürün sertifikalarının önemi de üst boyutlara taşınıyor. Tüm dünyada gerek tüketilen gıdalar gerekse yaşam stili bakımından en büyük ikinci potansiyel Türkiye oluyor. Bu açıdan Türkiye pazarının içinde bulunduğumuz yıl 237 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. İşte bu nedenle Türkiye’de tüketicilerin hangi gıdaları tükettikleri ve helal gıda sertifikasına ne kadar önem verdikleri de global bazda yapılan çeşitli araştırmalara da konu oluyor.

Ülkemizde ürünleri büyük ilgi gören markalardan büyük bölümü helal gıda sertifikası almayı başardı. Bu markalar arasında mutfakların vazgeçilmezlerinden olan Kenton da bulunuyor. Sosları, tatlı yardımcıları, sıcak içecekleri, un çeşitleri ve daha pek çok ürünü ile kadınların favori markası olan Kenton uzun süre öncesinde ürünlerinin tamamının denetlenmesini sağlamış ve yapılan incelemeler neticesinde helal sertifikası almaya hak kazanmıştı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Ben bu sertifikanın ne kadar usülünce verildiğinden şüpheliyim. Din kisvesi altında ticaretin usulune uydurulması gibi geliyor bana.

  2. Özellikle anadoluda çok dikkat edilioyr bu tip durumlara. Esnaf için de gurur meselesi haline gelmiş durumda.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir