Havuz Bakımı Nasıl Yapılır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Çok sıcak havalarda insanların en iyi yaptığı aktivitelerden biri de şüphesiz ki yüzmektir. Yüzmek hem sağlık açısından hem de hobi olarak yapılabilecek en iyi sporlar arasında yer alır. Bu nedenle de yaz aylarında  insanların sürekli olarak havuz ya da deniz gibi alanlarda serinledikleri görülmektedir. Peki sıcak havaların vazgeçilmezlerinden biri olarak kendisini gösteren havuzların bakımı nasıl yapılır? Bilindiği gibi bir havuzu çok fazla kişi kullanır. Bu nedenle de sağlıklı bir ortam yaratmak amacıyla belirli zaman aralıklarında bakım yapılması gerekecektir. Havuz temizlemek için bazı temizlik malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle de bazı havuz kimyasalları steril ortam yaratmak için oldukça gerekli malzemeler olarak kendisini gösterecektir.

havuz

Havuz bakımı yapmak için en uygun zaman genellikle yaz aylarının başlangıç zamanlarıdır. Yani insanlar havuza girmeden önce detaylı bir temizlik yapılması gerekir. Yine belirli zaman aralıklarında havuz suyunun boşaltılarak tazelenmesinde fayda olacaktır. Çünkü uzun süre boyunca kullanılan su hem çok kirlenecek hem de oldukça bakteri dolu bir alan haline gelecektir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına havuz bakımı yapılması şarttır. Havuz bakımı yaparken, genellikle 2 tür filtreleme tekniği söz konusudur. Bunlardan biri skimmerli biri de taşmalı sistemdir. Bu tür sistemlerle kullanılan yüzme havuzlarının diğer havuzlara oranla çok daha sağlıklı olacaktır. Bunların yanı sıra ise yüzme havuzu temizlerken alan büyüklüğü de göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü havuz alanı ne kadar büyükse o kadar çok temizlik malzemesine ihtiyaç duyulacaktır.

Havuz bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da şüphesiz ki kimyasal denge faktörüne dikkat edilmesidir. Özellikle de ortak kullanıma açık olan havuzların bakımı aksatılmaksızın, sabah, öğlen ve de akşam saatlerinde düzenli olarak yapılmalıdır. Bunun yanı sıra ise kimyasal denge oranının da sağlanmasına dikkat edilmelidir. Bir havuzun daha eğlenceli ve de daha sağlıklı hale getirilebilmesi için klor oranının da çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Bu oran sayesinde suyun kaldırma kuvveti de ciddi anlamda değişiklik gösterecektir. Ancak havuz bakımı yaparken, alanında deneyimli uzmanlardan yardım alındığı takdirde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir