Kansızlık Hamileliğe Zarar Verir Mi?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kansızlık Hamileliğe Zarar Verir Mi?

Kansızlık Hamileliğe Zarar Verir Mi?

Kansızlık ve Hamilelik İlişkisi

Hamilelik süreci çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde anne adayları hem kendi sağlıklarına hem de bebeklerinin sağlıklarına dikkat etmelidir. Bu dönemdeki rutin kontrollerini yapmalı ve gereken testleri zamanında yapmalı. Aksi halde bebeğin gelişimi sağlıksız bir şekilde olacak ve bu ileriki dönemlerde ciddi sorunlar oluşturacaktır. Anne adayı bu dönemde sağlıklı bir beslenme şekli uygulamalı, proteinden zengin bir diyet, sigara kullanmamalı, alkolden uzak durmalı. En önemlisi sinir ve stresten uzak durmalı. Anemi halk arasında kansızlık olarak isimlendirilir. Kansızlık çok sık rastlanılan hastalıklardandır. Öncesinden de anemisi olan var ve hamilelikle birlikte oluşan anemi vardır.

hamilelikte kansızlık
Kansızlık abortusa yani düşüğe sebebiyet verebilir.

Anemi kanda oksijen taşıyan hemoglobinin eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkar. Kanda iki çeşit eleman vardır bunlar alyuvar ve akyuvarlardır. Hamilelikte alyuvarlardaki artış plazma kadar artış göstermez. Bunun sunucunda kansızlık oluşur. Kansızlık abortusa yani düşüğe sebebiyet verebilir. Aynı şekilde bebeğin anne karnında gelişmemesine neden olabilir. Düşük kiloda bir bebek doğmasına ve erken doğuma neden olabilir. Anemi teşhisi kolaylıkla yapılabilen bir hastalıktır. Kan testi yapılıp kan sayımına bakılarak teşhis edilebilir. Hamilelikte en sık rastlanan anemi türü demir eksikliği anemisidir. Bebek annedeki depo edilmiş demiri tüketir ya da demir yönünden fakir beslenme ya da demiri emen yiyecekler kullanımı vücutta demir eksikliğine bağlı anemiyi ortaya çıkarır. Burada yapılacak tedavi takviye demir yapmak ve vücuttaki demir eksikliğini gidermektir.

Kansızlığı olan hamile kadınlar çabuk yorulur, halsizlik, iştahsızlık, soluk ten rengi, tırnak diplerinde morarma ve ufak bir egzersizde çabuk nefes nefese kalma görülür. Bu dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılması ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için annenin düzenli olarak kontrolünü yapması gerekir. Bu dönemde sağlıklı beslenmeli ve C vitaminini tüketmeli. Doktorun gözetiminde olmalılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

15 yorum

 1. bende de bir kansızlık mevcut her gün kendimi halsiz ve bitkin hissediyorum. ayrıca iş yaparken çok çabuk yoruluyorum. bu durumda ne yapmalıyım.

 2. Hamilelikte meydana gelen anemi cok tehlikeli boyutlara gelebilir. Bebegin saglikli gelisimini tamamlayabilmesi adina anne adayindaki kan seviyesi yeterli miktarda olmalidir. Bu nedenle doktorlar tarafindan tavsiye edilmesi durumunda onlem olarak hamile bayanlarda ilk aylarda cesitli anemi onleyici ilaclar kullanilabilir.

 3. kansızlık bazen beni halsiz yapıyor bende bu konuda zorlanıyorum o kadar besin ve sıvı alıyorum ama hala daha zorlanıyorum. bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim?

 4. Kansizlik direk hamileleige zarar verirmi bilmiyorum ancak. Cok halsoz biraktigini biliyoruk kendimden. Hoc bir sey yapqsiniz gelmiyor. Farkedip doktora giderseniz nr ala. Yoksa tatsiz tutsuz yasiyorsunuz

 5. kansızlık bebeklerde zeka geriliğine sebep olabilir onun için demiri doktor kontrolünde yükseltmek lazım

 6. Gebelikte kansızlık zeka geriliğinden düsüge kadar birçok farklı sıkıntıya yol acabilir. Kesinlikle doktor gözetiminde kansızlık tedavi edilmeli. Gidip ben pekmez içerim gecer olayına girmeyin.

 7. kesinlikle zarar veriyor o yüzden hamile arkadaşlarıma kesinlikle her gün pekmez içmelerini öneriyorum. en azından önlem almış oluyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama