Hamilelik Döneminde Depresyon

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Hamilelikte Depresyon

Hamilelikte Depresyon

Hamilelik Döneminde Depresyonu

Annelik tartışmasız dünyanın en güzel duygularından biridir, ancak hamilelik dönemi her anne için ne yazık ki çok iyi geçmeyebilir. Hamilelik belirtileri ile başlayan mide bulantısı, baş dönmesi gibi sorunlar ilk 2-3 ay boyunca devam edebilmektedir. Bu aydan sonra başlayan gaz sancıları, el ve ayaklarda şişme, hormonal değişimler anneyi hem fiziksel hem de ruhsal olarak yorabilir. Sonra ki aylar da vücutta ki değişme, kilo alınması, şişlik ve ödemler ile birlikte kasılmalar kendini gösterir. Son aylarda ki ani sancılar, çatlaklar ve ruhsal stres, uykusuzluk ile birlikte anne adayı fazlası ile yıpranabilir. Bu durumda ruhsal olarak anneyi fazlası ile yormaktadır. Bu durum sonucunda hamilelik döneminde %50’lik bir kısım hamileliğin getirdiği sorumluluk ve ağrılar nedeni ile depresyon yaşayabilmektedir.

hamilelikte depresyon
Hamilelikte depresyon aşırı boyutlarda ise mutlaka bir desteğe ihtiyaç vardır.

Hamilelikte depresyon eğer aşırı boyutlarda ise mutlaka bir uzman desteğine ihtiyaç vardır. Anne adayının rahatlaması ve düzgün bir ruh sağlığı için psikolog desteği görmesi oldukça faydalı olacaktır.

Hamilelikte ki depresyon da ise en büyük görev baba adayı olan eşe düşmektedir. Hamilelik dolayısı ile hormonal bozukluk yaşayan ve olumsuz biçimde psikolojik olarak yıpranan anne adayına destek olmak eşin en büyük görevidir. Öncelikle görünüş olarak anne adayını hor görmemeli, hamileliğin güzel taraflarından bahsederek anne adayını psikolojik olarak desteklemektedir. Ağır sancı ve ağrı yaşayan anne adayının yanında olarak destek olmalı, hamilelik sürecinde anne adayı kendini yalnız hissetmemelidir. Bebeğin hayatlarına katacağı güzelliklerden her daim bahsederken, bir yandan da anne adayını doğuma hazırlamalı ve kendine güvenmesi adına destek olmalıdır. Bu nokta da eğer hala anne adayı karanlık bir depresyon dönemi yaşıyor ise mutlaka uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

14 yorum

 1. hamilelikte biz bayanların ruh hali çok dinç ve yerinde olmalı deprosyandan uzak sadece hamileliğe odaklanmalı ve sağlıklı beslenmeliyiz. Çünkü bebekler ilk evrimini anne doğasıyla geliştiğinden olumsuz etkilerden uzak bir hamilelik süreci gerçekleştirmeliyiz.

 2. ben de depresyona giricem diye çok korkmuştum. ama eşim sağolsun ilk ayları kolay atlattım. eşlerin desteği çok önemli.

 3. Depresyon her zaman oldukça kötü günler yaşatıyor ancak hormonlaırn tavan yaptığı hamlileikte çok daha tehlikeli oluyor.

 4. hamilelik döneminde biz annelerin çok hassa olduğu dönem olarak bilinir hele ki hamilelik ilerlediği dönemde depresyon ve stresten uzak durmalıyız çünkü bu durum karnımızdaki bebeğimizi etkiliyor

 5. hamile olan anne adayları stresten uzak bir dönem geçirmeleri gerekmektedir. özellikle bebekler anne karnında dış etkenleri hissedebildiklerinden dolayı bu duruma hassasiyet göstermeliyiz.

 6. insanın hamilelere karşı dikkatli olması gerekiyor. Karım hamile ama hormonlar yüzünden dünyamız karardı resmen.

 7. Hamilelik Döneminde Depresyon zor bir süreç olmalı gerçekten herşey üst üste bindiği bir dönem Allah yardım etsin

 8. Bence sadece bayanlar için değil tüm fertler için zor ama atlatılamacayak bir olay değil hayat müşterektir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama