Hamilelikte Beslenme NAsıl Olmalıdır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Beslenme NAsıl Olmalıdır?

Hamilelikte Beslenme NAsıl Olmalıdır?

Hamilelik, her anne adayının yaşamak istediği bir o kadar tatlı bir o kadar da kendi içinde zorluklar barındıran dönemdir. Hamile bireyin hali hazırda oluşabilecek zorluk ve problemlere karşı önlemler alması gerekir. Bu önlemlerin en başında da doğru beslenme yer almaktadır. Birey bu 9 aylık zorlu süreçte beslenmesine dikkat ederek ve gıda takviyesi alarak büyük ölçüde zorlukların üstesinden gelebilir.

SIVI TÜKETİMİNE ÖNEM GÖSTERİN

Hamilelikte vücuda yeterli miktarda su alınması çok önemlidir. Anne ve bebeğin sağlığı için büyük bir öneme sahip sıvı tüketimine hamile birey tarafından kesinlikle dikkat edilmelidir. Kahve ve çay gibi kafeinli içeceklerden ziyade günde 1-2 bardak süt içmeniz daha faydalı olacaktır.

AŞIRIYA KAÇMADIĞINIZ SÜRECE MEYVE TÜKETİN

Meyveler zorlu hamilelik sürecinin vazgeçilmezleri olarak bilinir.  İçerdikleri vitamin ve lifler sayesinde hamile bireye hastalıklar karşısında büyük ölçüde fayda sağlarlar. Fakat içerdikleri şeker oranları nedeniyle aşırı tüketiminde hamile bireyde kilo yapabilmektedirler. Özellikle C vitamini tüketimine dikkat etmeliler; Mandalina, portakal, çilek elma vb.

BESİNLERDEN KALSİYUM ALIN

Gebelik sürecinde kalsiyum hem annenin kemik yapısını korumada hem de bebeğin gelişiminden dolayı başlı başına önem taşımaktadır. Yoğurt, süt, peynir, kuru baklagiller tüketilmelidir.

FOLİK ASİT TAKVİYESİ ŞART

Hamilelik döneminde günlük folik asit ihtiyacının 2 katına çıkmasında dolayı takviye edilmesi gereken bir şeydir. Muz, brokoli, kuşkonmaz, turunçgiller ve yumurta sarısından folik asit ihtiyacınızı takviye edebilirsiniz.

UZAK DURULMASI GEREKEN BESİNLER

Özellikle hamilelik döneminde anne ve bebeğe zararlı olduğu saptanan bir takım besinler vardır.  Çiğ veya az pişmiş şekilde et, çiğ veya az pişmiş şekilde yumurta, çiğ balıklar ve midye tarzı kabuklu deniz ürünleri.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir