!-- Start Alexa Certify Javascript --> Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

 

 

Hamile olduğundan şüphelenen kişiler evde veya ultrason ve kan tahlili ile hamile olup olmadığını öğrenebilir. Kan tahlili ile yapılan tahliller kesin sonuç verir. Evde yapılan testlerinin güvenilirliği kan tahlili ve ultrasona göre daha azdır. Eğer gebelik testi evde yapılmak isteniyorsa adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapılmalıdır. Evde yapılan gebelik testi doğru bir şekilde ve doğru zamanda yapılırsa % 90’a yakın doğru sonuçlar verebilmektedir. Doktor kontrolünde gebelik testi yapılırsa adet gecikmesinin ardından kanda Beta HCG oranına bakılarak kişinin gebe olup olmadığı teşhis edilir. Yine ultrasonla da bakılarak gebelik gözlemlenebilir. Fakat ultrason erken dönemlerde gebeliği göstermeyebilir. Kan tahlilinde Beta HCG bakılarak kesin sonuca varılabilir.

 

Evde Gebelik Testi   Evde hamilelik testi için birçok farklı test bulunmaktadır. Genel formatı aynı olan bu testler marka olarak farklı olduğu için ürünler farklılık gösterebilir. Evde idrar testi yapabilmek için muhakkak adet gecikmesini beklemek gerekir. Bu süre en az 1 haftadır. Bu testler idrarla yapılır. Gebelik testinin içerisinde 1 adet test çubuğu ve idrar damlatma çubuğu bulunur. İdrar bir kaba yapılır ve birkaç damla testin yapılacağı bölgeye sıkılır. Bir kaç dakika beklenir. Bekleme süresi gebelik testi markalarına göre değişir. Bu süre geçtikten sonra test çubuğunda tek veya iki çizgi belirir. Tek çizgi belirginleştiği zaman sonuç negatiftir yani gebelik yoktur. İki çizgi belirginleşmesi halinde sonuç pozitiftir yani gebelik mevcuttur. Bu sonucu aldıktan sonra emin olmak adına rutin muayenelerin gerçekleşmesi için doktor muayenesine gidilmeli kan tahlili veya ultrasonla da bakılmalıdır.

 

 Kan Tahlili

 

Eğer gebelik varsa döllenmeyi takiben 8. günden itibaren kanda Beta HCG değeri hızlıca yükselişe geçer. Bu da ortalama olarak adet gecikmesi günlerine denk gelmektedir. Adet gecikmesi yaşandığı takdirde Beta HCG bakılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. adetin 1 haftalık gecikmesi oldukça riskli. bir kez benim de başıma gelmişti ama çok şükür değilmiş. daha çok erken.

  2. En temizi kan testi. Ben eşim için kolay yöntemlere güvenmem. Doktora gidip kan testi yaptırmayı tercih ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir