Hamilelik Döneminde Ortaya Çıkan Fizyolojik Değişiklikler Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelik Döneminde Ortaya Çıkan Fizyolojik Değişiklikler Nelerdir?

Hamilelik Döneminde Ortaya Çıkan Fizyolojik Değişiklikler Nelerdir?

 

 

Hamilelik süreci kadınlar için doğal olan bir fizyolojik durumdur. Değişimler hamileliğin daha ilk haftalarında başlar. Bebeğin anne karnında büyümeye devam etmesi bu değişimlerde farklılıkların oluşmasına neden olur.

 

Hamileliğin başlaması ile birlikte annenin kan hacminde bir artış meydana gelir. Hamileliğin otuz dördüncü haftasına gelene kadar annenin kan hacminde yüzde ellilik bir artış meydana gelir. Hacmin düşük olması durumunda bebeğin daha az bir kilo ile doğması şeklinde sorunlar meydana gelebilir. Aynı zaman da annenin demir içeren ilaçlar kullanması da gerekebilir. Hamilelik döneminde anne adayının tansiyonunda düşüşler meydana gelir. Hamilelik sürecinde yaşanan tansiyon düşmelerinin nedeni hamilelik hormonunun damar direncini azaltma etkisinden kaynaklanır. Hamilelik döneminde idrar akımında bir azalma meydana gelir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu kapma durumu ortaya çıkar. Hamilelik sürecinde idrar torbasına baskı yapılır bu nedenle anne adaylarında sık sık idrara çıkma durumu ortaya çıkar.

 

Anne adayında oksijen gereksinimi artar bu nedenle de solunumda yükselme meydana gelir. Hamile olan kişilerde hem iştah artışı bulunur hem de mide bulantısı ve kusma durumları meydana gelir. Anne adayının mide sorunlarının ortadan kalmasını sağlamak için sigaradan uzak durulması, dengeli beslenilmesi, yerden bir şey alınacağı zaman çömelerek alınması, yatarken başın ve gövdenin yüksekte tutulması gerekir. Eğer bunlar yapıldığı halde bir azalma olmuyorsa o zaman doktora başvurulmalıdır.

 

Hormonlarda meydana gelen değişimler anne adayının vücudunda fazla hormon salgılanmasına neden olur. Bu nedenle de hormon seviyelerinde değişiklikler meydana gelir. Hamileliğin dördüncü ayına kadar anne adayında metabolizma hızında bir yükselme meydana gelir. Diğer aylarda meydana gelen artışın hızı daha az olur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir